Diyetlerde yasak kavramını kullanmak doğru bir tutum değildir. Çünkü yasak olan her şey insana çekici gelir. Aslında diyet kavramını kullanmak da pek doğru değildir. Çünkü diyet kelime anlamı olarak günlük olarak yenilip içilen her şeyi kapsamaktadır. Zayıflama diyeti ya da glisemik indeks diyeti söz konusu olduğunda, rafine şekerden kaçınmak gerekir.

İnsanlar kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatları, ekmek, makarna, pilav gibi tahıl ürünlerini, süt ve süt ürünlerini, sebze ve meyveleri tükettikleri zaman, bunların içeriğinde bulunan doğal şekerleri alırlar. Buna kompleks karbonhidrat denir ve bu vücudun şeker ihtiyacını tümüyle karşılar.

Hiçbir insan vücudunun rafine şekere ihtiyacı yoktur. Glisemik indeks diyetinde de rafine şekerin bulunmaması tercih edilir. Mümkün olduğunca peynir, et, yumurta ve leblebi dışındaki tüm besinlerden şeker alındığı düşünülmelidir. Dolayısıyla doğal karbonhidratların yeterli olduğu bilinerek, glisemik indeks diyeti sırasında rafine şekerden uzak durulmalıdır.

Eğer kişiler şeker tadından vazgeçemiyorlar ve iştahlarını baskılayamıyorlarsa, iyi bir alternatif olan yapay tatlandırıcıları kullanabilirler ve bunlarla hazırlanmış tatlıları rahatlıkla tüketebilirler.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı