Ara öğünler diyetin en kritik unsurlarıdır. Çünkü köprü görevi görürler. Bir sonraki öğünde az yenilmesini sağlar ve yenilen yemeklerin yağlandırıcı etkisini azaltırlar. Asıl sorun, bu ara öğünlerde nelerin yenmesi gerektiğidir.
İlk ara öğün kahvaltıdan 2 saat sonra yenilir ve biraz küçük bir ara öğün olmalıdır. Örneğin bu öğün beş tane fındık ve bir yemek kaşığı yaban mersini veya 2 tane kuru kaysı ile geçiştirilebilir.
Ancak ikindi vakti, yani saat 16.00-16.30 civarı, vücudun en fazla gıdaya ihtiyaç duyduğu öğünlerin ikincisidir. Yani ilki kahvaltıdır, ikincisi de ikindi öğünüdür. Bu saatlerdeki en doğru alternatif güzel bir tosttur. İki dilim esmer, yani tam buğday, çavdar, yulaf gibi bir ekmekle peynir iyi bir seçim olabilir. Yanında bitki çayı içilebilir. Bu bitki çayı da yeşil çay ya da yasemin çayı olursa, metabolizma da hızlanır.
Nar önemli bir metabolizma hızlandırıcıdır
Bazı kadınlar meyvelerden daha çok keyif alırlar. Ya da akşamları otururken meyve yeme ihtiyacı duyarlar. Bu noktada kadınların en büyük yardımcısı nardır. Narın çekirdekleri kadınların genç kalmasına yardımcı olur. Nar taneleri arasında bulunan ve acı bir tadı olan beyaz zar genellikle ayıklanır. Ama bu zardaki acılık metabolizmayı hızlandırdığı için yenilmesinde yarar vardır.
Bir diğer önemli meyve de armuttur. Armut bağırsaklara yardımcı olduğu gibi, yüksek bir şeker oranına da sahip değildir. Yanı sıra lif içeriği doygunluk hissini arttırır. Tiroit bezinin çalışmasına bir miktar yardımcı olduğu için de metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle özellikle gece öğünleri için önerilir. Yanında ise bir çay bardağı light süt ya da 5 tane fındık tüketilebilir. Ara öğünsüz diyet olmayacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

İyi akşamlar ben süleyman 17 yaşındayım 83 kiloyum 1.76 boyum var beni rahatsız fazla kilo ideal kilo 70 veya 65 ben biraz bundan dışındayım zayıflama... devamı