Menopoz dönemi, kadınların ciddi oranda kilo aldıkları ve bu kiloları bir türlü verememekten yakındıkları bir dönemdir. Bu dönemde kadınların öncelikle sakin olmaları gerekir. Yediklerini sınırlandırmaları ve hareketliliklerini arttırmaları önemlidir. Ancak bunları yaparken de çok büyük beklentilere girmemelidirler. Çünkü vücut bu dönem hormon üretmeye çalıştığı için yağlanmaktan hoşlanır. 
Uyulması gereken en önemli kural, günde mutlaka 2 litre su içmeye çalışmaktır. Ateş basmalarına ve ödem şikâyetlerine en büyük yardımcı su içmektir. İkinci olara, üzerinde genetiğiyle oynanmadığı belirtilen soya ürünleri tüketilmelidir. Bu ürünlerin içindeki bitkisel ajanlar vücuttaki hormon üretimini taklit ettikleri için vücuda yardımcı olacaklardır.
Baharat tüketimi arttırılmalıdır
Üçüncü ise E vitamini alımıdır. E vitamini hem vücudun hem de sinir sisteminin çalışmasında çok önemlidir. Eksik olduğunda ise kilo kaybını yavaşlatan bir rol oynar. Bu nedenle yağ grubundan alınan E vitamini, kontrollü bir tarzda fındık, fıstık, badem ve cevizden alınabilir. Bunların dışında yemeklerde kullanılan zeytinyağı da E vitamini kaynağıdır. Bu besinlerin miktarları arttırılmamalı ama ara öğünlere mutlaka serpiştirilmelidirler.

Menopoz döneminin en büyük sorunlarından biri de tatlıya karşı eğilimin artmasıdır. Yanı sıra stres faktörüne de bağlı olarak iştah da artar. Dolayısıyla menopoz dönemine girildiği andan itibaren yenilen şeylerin sınırlanmasının yanında, bol bol baharat tüketmeye de dikkat edilmelidir.

Süt çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve menopoz döneminde mutlaka tüketilmelidir. Ama süt tek başına içilmemelidir. Mutlaka tarçın ve zencefil eklenmelidir. Keza yoğurt da tek başına tüketilmemeli, pul biber, tarhun ve mutlaka az miktarda zencefil eklenmelidir. Bütün bu önlemler menopozla ilgili şikâyetlerin azalmasına ve kilo kaybına çok yardımcı olacaktır.

Op. Dr. Naci ÇELİK

mrb hocam öncelikle saygılarımı sunarım 40 gün önce erkekten kadına transex cerrahi oldum klitorisim penıs başından değilde idrar borusundan yapıldı a... devamı