Kadınların en fazla endişe duydukları konulardan biri de, doğum sonrası vücutlarında yağlanmadır. Özellikle normal doğum değil, sezaryen doğum yapan kadınlar açısından bu risk daha büyüktür. Çünkü sezaryen doğumda, o bölgedeki sinir uçları da kesilir ve dolayısıyla bundan kaslar da etkilenir. Bu kadınlar ne kadar bilinçli ve düzenli egzersiz yapsalar da, normal doğum yapan kadınlara göre daha zor toparlanırlar.

Kuşkusuz kadınlar açısından her iki doğum biçiminin de farklı farklı avantajları vardır. Ancak toparlanma güçlüğü açısından sezaryen daha dezavantajlıdır. Bunun için anne adayları doğuma girmeden önce o bölgedeki kasları iyi bir şekilde güçlendirmeye çalışmalıdır. Bu aynı zamanda hem bebeğin sağlığına hem de annenin daha sağlıklı doğum yapmasına katkıda bulunur. Yanı sıra bu kasların güçlendirilmesi, doğum sonrasında alınan fazla kiloların ve karın bölgesindeki yağlanmanın atılmasına da katkı sağlar.

Burada kadınların dikkat etmesi gereken nokta, doğumdan sonra oluşacak yağlanmayı nasıl eriteceklerini düşünmek değil, ondan da önce, hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sırasında o bölgeyi güçlendirecek egzersizleri yapmaktır.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı