Nedir

Fakik-IOL yüksek miyop ve hipermetroplarda kesin ve güvenilir sonuçları olan bir yöntemdir. İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde ameliyatı dünyanın en kaliteli göz içi lensleri kullanılarak, bu konuda uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Göz yapısı lazer tedavisine uygun olmayan ( örneğin; kornea kalınlığı ince olan) yüksek miyop ve hipermetrop gözlerin gözlük ya da lens kullanmadan net bir görüşe sahip olması Fakik-IOL ameliyatı ile mümkün olabilmektedir.

Gözün içerisine yapay numaralı bir lens yerleştirilmesi prensibine dayanan bu yöntem, kimi zaman LASIK operasyonuyla kombine olarak da uygulanmaktadır. Ayrıca 7 diyoptriden 25 diyoptriye kadar miyoplar, 5 diyoptriden 13 diyoptriye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir.

Kimlere Yapılır?

Fakik-IOL Kimlere Yapılabilir?

Fakik-IOL ameliyatı 18 yaşından büyük olup gözünde; glokom (göz tansiyonu) , belli başlı retina hastalıkları ve kataraktı olmayan kişilere yapılır. Bu tedavinin sizin göz yapınıza uygulanıp uygulanamayacağı kesin kararı ise yine yapılacak detaylı göz muayenesinde kırma kusurunuzun derecesi, göz bebeğinizin karanlıkta kaç mm. çapa sahip olduğunun belirlenmesinin yanı sıra, kornea dokunuzun özel tetkiklerle incelenmesi sonucunda verilmektedir.

Tekniği

Fakik-IOL Ameliyat Tekniği

Fakik-IOL ameliyatı bir göz için yaklaşık 20 dakika sürer ve hasta anestezi altında olduğundan hiçbir şey hissetmez. Her iki göz arada en az 7 gün fark olacak şekilde sırayla ameliyat edilir ve ameliyatlı göz sadece 1 gün bandajlı kalır. Ertesi gün bandaj açılır ve kişi gözlük ya da lensi olmadığı halde günlük normal yaşantısına dönebilecek kadar net görmeye başlar. Görme düzeyinin tam olarak sabit hale gelmesi yaklaşık 4 ila 6 hafta arasındadır.

Gözün içerisine yerleştirilen lens saydam olup göz dokusuyla uyumlu bir şekilde ömür boyu sorun çıkarmadan kalacak bir malzemedir. Göze yerleştirilen bu lensler ameliyat sonrası dışarıdan bakıldığında görülemez ve hasta tarafından gözde varlığı hissedilmez.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Değerli Hocam Merhaba ben Ayşen bundan 20 gün önce fakik ıcl göz içi mercek ameliyatı oldum fakat sağ gözümde şu an hafif yaşarma + puslu görme var... devamı