Bütün eğitmenlerin hemfikir olduğu bir konu varsa, o da gerçekleşmesi istenen değişimin, spordan sonra yapılanlar ile şekillendiği gerçeğidir. Çünkü kaslarınız spordan sonra düzene girer ve yeniden inşa olmaya başlar. Peki, siz kendi çabalarınızın meyvelerini alma ihtimalinizi, kendi ellerinizle bozuyor olabilir misiniz?
Spor salonlarında egzersizlere harcadığınız zaman ne kadar fazla olursa olsun ve ne kadar çaba sarf ederseniz edin, spor bittikten sonra doğru kararları vermediğiniz zaman, istediğiniz olumlu sonuçları göremezsiniz. Spordan sonra yaptığınız ve harcadığınız çabanın meyvelerini toplamanıza engel olan hatalarınızı listeledik. 
Gevşemeyi es geçmek
Uzmanlara göre, spordan sonra dinlenip rahatlayarak, kan basıncınızın ve kalp atışınızın normal seviyesine dönmesini beklemek, oluşabilecek sağlık sorunlarını engeller. Yaptığınız egzersizleri, koşu bandında yürümek ya da pedal çevirmek gibi daha hafif hareketler ile bitirin. Bu sayede hayati organlarınızın dinlenme seviyesine gelmesine izin vermiş olursunuz.
Isınmayı unutmak
Günlük egzersiziniz bittikten sonra birkaç ısınma hareketi yapmak, ertesi gün çekmeniz muhtemelen olan ağrıları azaltmaya yarar. Hamlamanın getirdiği ağrıları hafifleten ve sporunuza daha rahat şekilde devam etmenizi sağlayan ısınma hareketlerini atlamayın.
Spordan çıkınca vücudu aç bırakmak
Gıdalar, vücut terlemeye başlamadan önce bünyemize yakıt sağlar. Ayrıca, egzersiz sonrasında kaslarınızın onarımını gerçekleştirir. Yapılması gereken şey, karbonhidrat ve proteinlerin doğru bir kombinasyon içerisinde tüketilmesidir. Örneğin, yaban mersinli yoğurt ya da bir avuç fındık gibi.
Kıyafetlerinizi değiştirmemek
Kıyafetleriniz ne kadar rahat olursa olsun, sporunuz bittikten sonra mümkün olan en hızlı şekilde üzerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Spor yaparken giysileriniz vücuttaki teri koruyarak tutar. Spordan çıktıktan sonra hala terli giysilerle duruyor olmak soğuk algınlığı, eklem tutulmaları, mantar enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir. Bu yüzden hemen üzerinize temiz giysiler giyin.
Duş almamak
 Spordan sonra duş almadan gezinmek hoş olmayan kokulara sebep olacaktır. Ama daha önemlisi,  terin vücudunuzda duruyor olmasına izin vermek bakterilerin oluşmasına, isilik, kurdeşen ve kaşıntılara yol açmaktadır.
Yanlış içecekler içmek
Fitness sonrasında zararlı içecekler, özellikle alkol tüketmek kas onarımını yavaşlatarak, vücudunuzu susuz bırakır ve kanı pıhtılaştırır. Spordan yarım saat sonra su içmeli ve sonra istediğiniz içecekleri içebilirsiniz.
Az uyumak
Yoğun bir fitness çalışmasından sonra vücudunuzun ihtiyacı olan şey uykudur. Çünkü vücudunuz dinlenmeye başladığında kaslarınız daha da güçlenir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ben hiponadizim hatasıyım tedavi si ögrenmek istiyorum... devamı