Mobbing mi?

Mobbing kelimesi iş yerinde psikolojik terör olarak adlandırılıyor. Tüm dünyada hiyerarşik düzenin var olduğu şirketlerde ortaya çıkabilen ve gücü elinde bulunduran bir grup bireylerin veya bireyin daha zayıf olan kişi veya kişilere psikolojik olarak rahatsızlık vermesi, baskı yapması veya taciz etmesi çalışanları zor durumda bırakmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göre Türkiye’de mobbing oranı azımsanacak kadar düşük değil. Durum böyleyken özel sektör ve kamu çalışanlarının haklarını bilmesi ve tam olarak iş yerinde nelerin mobbing yani psikolojik olarak yıldırma yöntemleri sayıldığını öğrenmesi oldukça gerekli.  Yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin ve kadınların hemen hemen yakın bir oranda şirketlerinde baskı ve tacize maruz kaldığını gösteriyor. Peki, mobbing olarak sayılan bu hareketler tam olarak nelerdir?

Bağırma veya Azarlama

En çok rastlanan şikâyetlerden biri olan bağırma veya azarlama önemsenmediği için mobbing olduğu düşünülmüyor ancak eğer patronunuz veya birim amiriniz sizinle sürekli olarak yüksek sesle konuşuyor veya diğer çalışan arkadaşlarınızın yanında sizleri azarlıyorsa bir mobbing kurbanısınız demektir!

Küçültücü İsimlerle Seslenme

Patronunuz eğer isminizle değil de takmış olduğu küçültücü isimlerle hitap ediyorsa bu bir mobbing olarak görülüyor.

Sürekli Eleştirme

Eğer sürekli surette patronunuz sizi eleştiriyor, ağır işler yüklediği halde performansınızı beğenmiyor ve sizi neredeyse istifaya zorluyorsa bu bir mobbing’tir.

Cinsel Sarkıntılık

Genel olarak kadınların daha sık karşılaştığı cinsel sarkıntılık oldukça önemli bir suçtur, sözle veya fiziksel olarak taciz teşebbüsü de mobbing olarak görülmektedir.

Tehdit

Sürekli olarak iş yerinden çıkarılma tehlikesini hissettirmek, tehdit etmek ve yıldırma stratejileri uygulamak da mobbing durumları arasında yer almaktadır.

İftira veya Dedikodu

Gerçekliği yansıtmayan bilgileri yaymak ve dedikodu yapmak da mobbing olarak görülmektedir.

Op. Dr. Naci ÇELİK

iyi akşamlar naci bey, biz yazlığımıza gittiğimizde ,bu sefer umduğum gibi bir tatil geçirmedim ve bacaklarım kimi yerleri soyuldu kimi yerleri soyulm... devamı