Nedir

Düşük karbonhidratlı diyetlere elveda. Karbonhidrat Sever Diyeti, karbonhidratlardan korkutulup uzaklaştırılan diyet yapan bir sürü kişi için, doğru karbonhidratları, sağlıklı bir programın parçası olarak, diyete yeniden dahil etmektedir.

Karbonhidratlar düşman değildir. Bunlar vücudun öncelikli yakıt biçimidir ve eğer dikkatle seçilirse kilo vermeye de yarayabilir.

Karbonhidrat Sever Diyeti sağlıklı bir diyet planıdır, kaloriler açısından kontrollüdür ve sağlıklı karbonhidratlara ağırlık verir.

Doğru karbonhidratları tekrar diyetinize eklemek kendinizi tok hissetmeniz, enerjinizi artırmanız ve kilo vermeniz için gereken tek şey olabilir. Ama insanları, karbonhidratların iyi olduğuna ikna etmek kolay bir iş değildir.

“Karbonhidrat Sever Diyeti” adlı kitabın yazarlarından ve Health Magazine dergisinin gıda ve beslenme editörü olan Frances Largeman-Roth şöyle demektedir: “Karbonhidratlara karşı beynimiz yıkanmış. Ama bu yanlış bir mesaj.”

“Karbonhidratlar, doğru olanları seçtiğinizde ve porsiyonları kontrol ettiğinizde sizin için iyidir. Dirençli nişastalar açısından zengin olan karbonhidratlar kilo vermede mucizeler yaratabilir.”

Dirençli Nişasta Ne Demektir?

Largeman-Roth; dirençli nişastanın, ince bağırsakta sindirime dirençli olan bir karbonhidrat türü olduğunu, kendinizi tok hissetmenizi sağladığını ve daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu söyler. Largeman-Roth araştırmacıları; dirençli nişastanın, yeme arzularını engelleyebileceğini, kan şekeri seviyelerini kontrol edebileceğini ve metabolizmayı canlandırabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Karbonhidrat Sever Diyeti; normal, sağlıklı besinlerle birlikte, dirençli nişasta açısından zengin karbonhidratları tüketerek 30 günde 3,5 kiloya kadar zayıflamayı vaat eden yeni bir sağlıklı beslenme yöntemidir. Kitabın egzersiz hakkındaki bölümü, diyet planının yanı sıra düzenli fiziksel egzersizin önemini vurgulamaktadır.

Niçin Yapılır

Neler Yiyebilirsiniz?

Bu diyette hiçbir yiyecek grubu yasaklanmamıştır. Tüm yiyecekler (hatta patates cipsi, çikolata ve şarap) ölçülü bir şekilde diyete dâhil edilebilir. Tavsiye edilen yiyeceklerin çoğu doğal ve işlenmemiş olup, besleyici öğeler açısından zengindir.

Bu diyet, dirençli nişastaların diyetinizdeki miktarını artırmak için her öğünde uygun karbonhidratlardan en az bir tane seçilmesini önerir. Örneğin, yeşil muz, fasulye, mercimek, yulaf ezmesi ve esmer pirinç.

Planı kişisel tercihlerinize uygun hale getirmek için değişiklikler yapabilirsiniz.

Kendi öğün seçimlerinizi yapın ya da kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için beş seçenekten birini seçin. Tüm öğünler günde en az10 gramdirençli nişasta içerir.

Her öğünün yaklaşık dörtte biri uygun bir karbonhidrattan oluşmalıdır. Geri kalanı yağsız et, az yağlı süt ürünleri, sağlıklı yağlar, meyveler ve sebzeler olmalıdır.

Haftada bir kez çikolata, elmalı tart, 2 adet hafif bira ya da 2 kadeh şarap keyfi yapabilirsiniz. Günde bir kez multivitamin ve 200 mg kalsiyum kullanın.

Programın kalori sınırları içinde kalmak için porsiyon ölçülerine dikkat etmek gerekir.

Bu diyet, ayrıca, tüm aileye uyacak 75 yemek tarifi, dışarıda yemekle ilgili bir rehber, kilo koruma programı, tavsiye edilen dondurulmuş öğünler ve mutfağınızda depolayacağınız en iyi yiyecekleri içerir.

Nasıl İşe Yarıyor

Nasıl Uygulanır?

Largeman-Roth, Karbonhidrat Sever Diyetin, hem erkeklere hem kadınlara karbonhidratların doğru bir şekilde nasıl tüketileceğini öğrettiğini söyler.

Program bir haftalık detoks ile başlar. Bu süreçte dört küçük öğünle günde 1200 kalori alınır ve 3 kiloya kadar zayıflama beklenir. Bundan sonra her öğünde uygun bir karbonhidrat olmak üzere, günde beş küçük öğün ile 1600 kalori alınır.

Daha az yiyecek alsanız da, dirençli nişasta bakımından zengin yiyecekler aynı zamanda lif açısından da zengindir ve bu kombinasyon, kendinizi tok hissetmenizi, kan şekerinin dengelenmesini ve yağların yakılmasını sağlar.

Dirençli nişasta dört farklı şekilde olur. Örneğin, baklagiller gibi besinlerde doğal olarak bulunan nişasta ve mısırdan elde edilen nişasta tanecikleri.

“Diabetes Meal Planning Made Easy” (Diyabetliler için Kolay Yemek Programları) adlı kitabın yazarı ve yiyeceklerde kullanılan nişastaların imalatçısı olan National Starch adlı şirketin sözcüsü Hope Warshaw, birçok kişinin günde yaklaşık5 gram dirençli nişasta tükettiğini söylemektedir.

Warshaw şöyle demektedir: “Tokluk hissini sağlamak, yağ yakmak ve lif ihtiyacını karşılamak için ideal olarak günde 15-20 gramdirençli nişasta tüketmemiz gerekir. Karbonhidrat korkusu, yetişkinlerin, tavsiye edilen lif miktarının yarısından az yemelerine yol açmıştır.”

Faydalarıyla ilgili birçok araştırmaya rağmen, dirençli nişastayı diyette hesaplamak zordur. Çünkü bu değerler, besinlerin etiketlerinde ya da beslenmeyle ilgili birçok veritabanında belirtilmemiştir.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanların Görüşleri

Birçok diyetisyen, sağlıklı karbonhidratlar ve besleyici yiyecekler açısından zengin diyetleri tavsiye etmektedir (Karbonhidrat Sever Diyetindeki besinler gibi).

Beslenme uzmanları sağlıklı karbonhidratların diyet planlarına yeniden eklendiğini görmekten memnun olmaktadırlar, çünkü karbonhidratlar olmadan lif ihtiyaçlarını karşılamak zordur.

Sınırlı kalori, kontrollü porsiyonlar ve oldukça doyurucu ve sağlıklı yiyecekler nedeniyle bu programla kilo verebilirsiniz.

Diabetes and Meal Planning Made Easy adlı kitabın yazarı Warshaw, dirençli nişastaların, özellikle insülin duyarlılığını ve glikoz toleransını geliştirmek ve daha az kalori tüketmek gibi faydaları hakkında birçok bilimsel veri olduğunu söyler.

Karbonhidrat Sever Diyeti, Sağlık Bakanlığı’nın Beslenme Rehberi’nin tavsiyelerine benzemektedir. Ancak bu rehberde, her öğünde dirençli nişasta tüketiminin önemi vurgulanmamıştır.

Diyetisyenler; bu diyetin esnekliğini ve genel programını gayet uygun buluyor. Ama bir hafta süren 1200 kalorilik detoks safhasının çok kısıtlayıcı olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Tavsiye edilen ilk safhayı atlamanız ve doğrudan 1600 kalorilik safhaya geçmeniz. Çünkü vaat edilen 3 kg’lık zayıflama daha ziyade kaybetmek istemediğiniz sıvılar ve yağsız dokular ile ilgilidir.

Ayrıca, küçük öğünlerin daha doyurucu olmasını sağlayan birçok lif, yağsız ve az yağlı protein içeriyor. Ancak günde bir saat egzersiz yapan kişiler için 1600 kalori bile yetersiz olabilir.

Yazarın, hala açsanız bir şeyler atıştırma önerisiyle birlikte doymanıza yardımcı olması için sebzelere yönelmenizi tavsiye etmesi de bir başka olumlu yanı.

Yapay tatlandırıcılardan vazgeçilmesi görüşü ise bu konunun hala belirsizliğini koruması ve diyet yapan kişilere gerçekten yardımı olabilecek bu maddelerle ilgili araştırmaların kesinlik kazanmaması nedeniyle doğru bulunmuyor.

Dikkat Edilecekler

Düşünülmesi Gereken Şeyler

Dirençli nişastalar açısından zengin besinlerin eklenmesi zayıflamak için bir başka araç gibi görünmektedir. Gelecekte dirençli nişastaların yemeklerinize daha fazla ekleneceğini görebilirsiniz.

Bu diyetin ilkeleri mantıklıdır; diyette önerilen yiyecekler, besleyici öğeler açıdan zengindir ve diyet yapanları, karbonhidratlar da dahil olmak üzere daha sağlıklı yiyeceklere yöneltecektir.

Diyetlerine karbonhidrat eklemek isteyen kişiler, bu diyetin yeni bir zayıflama yöntemine sahip sağlam bir program olduğunu göreceklerdir. Bunu denemenin pek bir zararı yoktur.

Ama dirençli nişastaların, sihirli güçleri olduğunu, ya da kalorilerinizi kontrol etmeden ve düzenli fiziksel egzersiz yapmadan bunların yağlarınızı eriteceğini düşünmeyin.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı