Kemikleri güçlendiren kalsiyum ve D vitaminidir. Yaş ilerledikçe vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve D vitamini oranı artar, 50 yaşına kadar 1000 mg kalsiyum/200 ünite 50 yaşından sonra ise 1200 mg/600 ünite olarak değişir. İhtiyacınız olan kalsiyum ve D vitaminini hangi gıdalarda bulabileceğinizi biliyor musunuz? İşte sizler için derlediğimiz kemikleri güçlendiren gıdalar;

Yoğurt
Tüm süt ve süt ürünleri D vitamini içermektedir, yoğurdun içerisine katacağınız yeşil yapraklı sebzeler de sizleri kalsiyum açısından besleyecektir.

Süt
Bir bardak süt günlük D vitamini ihtiyacının %13’ünü karşılamaktadır ve aynı zamanda içerisinde kalsiyum bulunan süt kemikler için oldukça faydalı bir gıdadır.

Peynir
Çedar peyniri günlük kalsiyum ihtiyacınızın %30’unu karşılamaktadır. Diğer peynir çeşitlerini de tüketerek içerisinde yer alan hem D vitamini hem de kalsiyumdan faydalanabilirsiniz.

Sardalya
Diğer balık türlerine oranla yüksek miktarda D vitamini ve kalsiyum içermektedir.

Yumurta
Günlük D vitamini ihtiyacınızın %6’sını karşılayan yumurta kemiklerinizi güçlendirmenin en pratik yoludur.

Ispanak
Ispanak oldukça faydalıdır, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 25’ini karşılar ve ek olarak içeriğindeki demir, folik asit ve A vitaminiyle de vücudunuzu besler.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı