Kilo alımı sadece düzensiz beslenme, egzersiz eksikliği ve yaşam tarzından dolayı kaynaklanmaz aynı zamanda çeşitli hastalıklar da istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Bu hastalıklar konusunda bilgi sahibi olduğunuz takdirde aldığınız kiloların temelinde yatan nedeni kolayca saptayabilirsiniz. İşte kontrolsüz kilo alımını tetikleyen o rahatsızlıklar;

Hipotiriodi
Tiroit yetmezliğinden kaynaklanan hipotiroidi hastalığı kabızlık, terleme, titreme, konsantre olamama ve kilo alımı gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Eğer bir türlü kilo veremiyorsanız ve hiçbir diyet listesi kilolarınızı vermeye çare olmuyorsa tiroid bezlerinizi kontrol ettirmenizde fayda vardır.

İnsülin Direnci
Pankreastan salınan bir hormon olan insülin kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlar. İnsülin direnci olan hastaların vücudunda şekerin dokulara alınıp, kullanılması, yakılması zor olur. Bu durum daha çok insülin salınmasına yol açar ve aşırı salınan insülin açlık hissine, daha çok yeme ve atıştırmaya neden olarak kilo alımını tetikler.

Uyku Apnesi
Uyku sırasındaki solunum duraklamaları ve duraklamalar sonucunda kandaki oksijen miktarı azalıp ve karbondioksit miktarı artmasından dolayı oluşan rahatsızlığa uyku apnesi denir. Kilo alımını tetikleyen unsurların başında uykusuzluk ve buna bağlı oluşan stres, yorgunluk ve gerginlik gelir. Tüm bu psikolojik durumlar da uyku apnesini tetikler.


Böbrek Üstü Bezlerinin Çok Çalışması
Böbrek üstü bezleri çok çalışan insanlarda görülen semptomlar bel bölgesinde yağlanma, çatlaklar, boyun bölgesinde kalınlaşma, yüz bölgesinde sivilcelenme olarak sıralanabilir. Hepsinde olmasa da çoğu böbrek hastalarında kilo alımı gözlemlenir.

Polikistik Over
Polikistik over yumurtalıklarda birçok küçük huylu kistin oluşmasına denir. Oluşan bu kistler yumurtalıkların çevresine yerleşir ve bu durum yumurtlama düzensizliğini tetikler. Kadınların vücudundaki östrojen ve testosteron seviyelerini değiştiren bu rahatsızlık kilo alımına neden olur.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı