Menopozun Etkilerini Azaltmanın Yolları

Adet döneminin durması anlamına gelen menopoz kadınların 45-55 yaş aralığında yaşadığı fiziksel, zihinsel ve cinsel değişiklikler dönemidir. Bu dönem genetik, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli faktörler nedeniyle erken veya geç başlayabilir. Yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak yumurtalıklar da zamanla üretkenliğini yitirir ve menopoz yaklaştıkça foliküllerin önce bir kısmı daha sonra tamamı yumurta bırakamaz hale gelirler. Bu da âdet düzeninin bozulmasına neden olur. Adet kanamaları gecikmeye veya adet araları iyice uzamaya başlar. Bazı kişilerde kanamanın miktarı azalırken, bazı kişilerde aşırı kanama görülebilir. Bu tip fiziksel değişimlerin yaşandığı süreçte kadınlar kendilerini psikolojik olarak zayıf hissedebilirler. İşte menopozun etkilerini azaltmanın püf noktaları;

Hareket Edin

Yoga, pilates, meditasyon, hızlı tempolu yürüyüşler veya dans dersleri gibi farklı egzersiz yöntemlerini deneyerek hem menopozun etkilerini azaltabilirsiniz hem de östrojen hormonu seviyesindeki azalma nedeniyle ortaya çıkan kemiklerde çatlama ve kırılma gibi problemlerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Baharatlı gıdalar, kafein içeren içecekler ve alkol menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basması ve uyku problemlerini tetikler. Bu nedenle menopoz döneminde yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Derin Nefesler Alın

Menopoz sürecinde yaşanan stres, gerginlik ve sinir gibi duygu dalgalanmalarını en aza indirmek için derin nefesler alarak vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 

Bol Bol Su

Menopoz sürecinde sıcak basmaları nedeniyle terleme şikâyetleri artar. Vücutta oluşan su kaybını en aza indirmek için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.

Vajinal Kuruluk

Menopoz sürecinde oluşan vajinal kuruluk kimi zaman rahatsız edici kimi zaman da ağrılı olabilir. Bu tip şikâyetleri ortadan kaldırmak için menopoz sürecinde jinekoloğunuza danışarak çeşitli takviyeler veya bölgesel hormon tedavisi uygulanabilir.

Akupunktur

Yapılan araştırmalara göre akupunktur tedavisi gören kadınlarda menopoz şikâyetleri en aza iniyor. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi akupunktur tedavisi görenler kendilerini daha sağlıklı, mutlu, enerjik ve cinsel açıdan daha istekli hissedebiliyorlar.

Bitkisel Tedavi

Karayılan otu, ginkgo biloba, dong quai ve adaçayı gibi bitkiler özellikle menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sıcak basması, terleme, halsizlik ve depresyon gibi düşünceleri ortan kaldırıyor.

Op. Dr. Aytun AKTAN

ben 40 yasında bir bayanım.geçen eylülün 7 inde adet oldum bu ayda hiç adet olmadım.menopoz mu yoksa adet duzensizliğimi?ben menopoza girmekten çok k... devamı