Karpuz ve Kavun

Yaz sıcağında terlemenin neden olduğu su ve tuz kaybını önlemek için kavun ve karpuzu dolabınızdan eksik etmeyin. Meyvelerin %60’nın sudan oluşur ve bu sıralamada kavun ve karpuz içerdikleri potasyum ile vücudun sıvı dengesini sağlamakta büyük rol oynarlar.

Zencefilli Smoothie

Lahana, ıspanak, 2 adet kivi ve bir parça zencefil ile yarım bardak soğuk suyu karıştırarak hazırlayacağınız smoothie gün içerisinde sizi hem tok tutacaktır hem de serinletecektir. Diyetisyenler yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyumun kan şekerini düzenleyerek iştahı dengelediğini vurgulamaktadır bu yüzden ara öğünlerinizde yeşil yapraklı sebzeleri meyvelerle karıştırarak salatalar ve smoothieler hazırlayabilirsiniz.

Atıştırmalık Salatalık

Ödem oluşumunu engelleyen mide dostu gıdaların başında salatalık gelmektedir. Salatalık içeriğindeki A ve C vitaminleri yanı sıra aynı zamanda omega 3 içermektedir. Ara öğünlerinizde serinletici bir lezzet olarak salatalığı ince ve yuvarlak dilimler halinde doğrayıp bir tutam maydanoz ve limon suyu ilave ederek leziz bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

Avokado

İçeriğindeki vitaminler ve mineraller ile oldukça faydalı olan avokado hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de metabolizmayı düzenler. Bu yüzden ara öğünlerinizde hem salata olarak hem de tatlı olarak tüketebilirsiniz. Salata için kırmızıbiber ve limon ile ezilmiş avokadoyu karıştırarak hazırlayabilirsiniz aynı zamanda tatlı olarak da 1 çay kaşığı bal ve iki adet cevizi ezerek avokadoyla karıştırabilirsiniz.

Rezene Tohumu Çiğneyin

Hint mutfağının vazgeçilmezlerinden rezene tohumunu çiğneyerek içeriğindeki sodyum ve potasyum vücudunuzdaki sıvıyı dengeler ve oluşan ödemi azaltabilir.

Elma Şarabı Sirkesi

Elma şarabı sirkesinin içeriğindeki enzimler hazmı kolaylaştırarak yediğiniz gıdaları çabuk ve kolay sindirmenize yardımcı olur bu sayede vücudunuzda oluşacak şişliği ortadan kaldırmış olursunuz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben 99 doğumluyum sağ gözümde göz tembelliği var 07 gözlük kullanıyorum göz tembelliğini azaltacak operasyon ve tedaviler varmı ? şimdiden teşek... devamı