Nedir

New York’un bakımlı ve incecik kadınları gibi olmak için Park Avenue’da yaşamanıza gerek yok. Park Avenue Diyeti kitabının yazarına göre böylesine harika görünmeniz için Park Avenue Diyeti’ni uygulamanız yeterli. Altı haftalık Park Avenue diyet programı, düşük kalorili sıradan bir diyetten çok daha fazlasını içeriyor. Kişiye güzellik, görgü kuralları, doğru duruş, fitness ve moda konularında yeni bir anlayış kazandırarak zengin ve ünlü kadınlar gibi bakımlı görünmeyi sağlamak için tasarlanmış, yaşam tarzında kökten değişiklikler yapan bir program.

“Park Avenue Diyeti içten dışa ve dıştan içe yapılacak değişikliklerle herkesin daha başarılı olmasını sağlayacak bir program, çünkü güzel görünmek sadece iyi beslenmekten çok daha ötesini gerektiriyor,” diyor Park Avenue Diyeti kitabının yazarı, Stuart Fischer.

Bu programda sadece diyet yapmanın yeterli olmadığını belirtiyor, Fischer. Fiziksel ve ruhsal anlamda gelişim sağlamak için hayat tarzınızdaki yedi temel alana el atmanız gerekiyor. Kitaba göre bu alanlar kilo, vücut yapısı, saç, cilt, kıyafetler, özgüven ve başkalarıyla ilişki kurma becerilerimiz.

Özgüven ve başkalarıyla kurulan ilişkiler açısından davranış biçimlerinde uygulanması gereken iki yöntem öneriliyor. Onun dışındaki bölümler, dış görünüşe odaklanıyor. İyi görünmek sadece kilo kaybından geçmez, odaya girdiğinizde herkesin başını size doğru çevirmesini sağlamaktır,” diyor Fischer.

Fischer kitabın hazırlanmasında (aralarında kayıtlı diyetisyen bulunmayan) uzman bir ekipten faydalanmış. Kitapta bu uzmanların her birine, saç modelleri ve makyaj tekniklerinden özgüvene kadar önerilerini sunduğu bir bölüm ayrılmış.

Ama istenildiği kadar allanıp pullansın, bu program gerçekte hayatın diğer alanlarıyla ilgili birkaç öneri getiren düşük kalori (1250-1300 kalori) üzerine kurulu geçici ve kısıtlayıcı bir program.

Neler Yiyebilirsiniz

Park Avenue Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Park Avenue Diyeti, besin dengesi açısından idare eden, üç öğün ve bir ara öğünle günde toplam 1250-1300 kaloriyi hedefleyen bir program. Diyette bol meyve, sebze, yağsız et ve deniz ürününün yanı sıra ölçülü miktarlarda süt ve yoğurt ürünleriyle tam tahıllara yer veriliyor.

Kitapta, yemek tarifleriyle desteklenmiş günlük mönü planları ve alacağınız günlük kaloriyi hesaplayabileceğiniz bir besin değeri tablosu bulunuyor. Yemek tariflerinin çoğu sodyum açısından yüksek değerlere sahip olduğundan sodyum almakla ilgili sorunları olanlar bu diyeti uygularken dikkatli olmalıdır.

Önerilen tüm yiyecekler, marketlerde hazır halde bulunabilecek şekilde ayarlanmış. Fischer, yıllarca ünlü Atkins Diyeti Merkezi’nin yardımcı doktor danışmanı olarak çalışmış olmasına rağmen bu diyet programında yiyeceklerle ilgili garip kombinasyonlara veya afili yemek çeşitlerine yer vermemiş. Diyeti uygulayanlara tatlılar, suni tatlandırıcılar, içki, meyve suyu ve (kahve veya çaya katılacak yağsız süt dışında) sütten uzak durmaları öneriliyor. Kitapta, ara sıra yenilebilecek bazı tatlı tarifleri olmasına rağmen tatlı krizi geldiğinde doğal tatlılar veya meyve ile krizi bastırmak öneriliyor.

“Diyette birkaç tatlı tarifi dışında suni tatlandırıcılar, şeker ve tatlıların çoğuna izin vermiyoruz çünkü tecrübelerime dayanarak tatlı kaçamaklarının bir alkoliğe içki ısmarlamaktan hiçbir farkı olmadığını söyleyebilirim. Yasaklı maddeye duyulan arzu daha da tetiklenir,” diyor Fischer.

Kitapta takviyelere yer verilmese de yazar kendi web sitesi ve (Park Avenue’da değil de Manhattan’daki) kliniğinde bu tür takviyeleri satıyor.

Nasıl İşe Yarıyor

Park Avenue Diyeti: Nasıl İşler?

Düşük kalori hesabına dayalı altı haftalık diyeti uyguladığınızda her hafta yarım ile bir kiloyu sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz. Bu diyet programı, düşük kalorili besleyici yiyecekler yemenize, sağlıklı yeni alışkanlıklar benimsemenize, modaya uygun giyinmenize ve hayatınıza olumlu bakmanın yeni yollarını öğrenmenize yardımcı oluyor. 42 günlük dönemde her gün evde uygulamanız için tasarlanmış ve giderek zorluk derecesi artan bir egzersiz programı da tüm ayrıntılarıyla kitapta yer alıyor.

Park Avenue Diyeti’nin 1. aşaması, kitapta anlatılan yedi temel bakışı nasıl kendinize uyarlayacağınızı öğreten, kişinin kendini keşfetmesine yönelik iki haftalık bir süreçten oluşuyor. 2. aşama, öğrenilenlerin uygulamayı konulduğu “harika hissetmek ve görünmeye hazırlık” dönemini kapsayan bir haftalık bir uygulama. 3. aşamada ise yeni halinizi ortaya çıkararak popülerlik listesinin başını çekiyorsunuz.

Park Avenue Diyeti, alışılmış geleneksel bakışa kafa tutarak düzenli tartılmayı önermiyor.

“Ne durumda olduğunuzu, kıyafetlerin üzerinize nasıl olduklarını ve nasıl hissettiğinizi anlamak için bir tartıya ihtiyacınız yok,” diyor Fischer.

“Alacağınız onca olumlu yorum ve iltifat, tartı üzerinde okuduğunuz sayıdan çok daha teşvik edici olacak.”

Kitapta diyet sona erdiğinde, kazandığınız formu korumakla ilgili, altı haftalık programda yaptıklarınıza benzer bir yolu takip etmek dışında fazla ayrıntılı bir bilgi vermeyen kısa bir bölüm bulunuyor. “Program boyunca öğrendiğiniz temel değişiklileri korursanız, diyet hayat boyu kalıcı olur,” diyor Fischer.

Ancak 1250-1300 kaloriye dayalı program, form korumak için yeterli kalori seviyesine sahip değil. Bu süreçte egzersiz seviyesi ve kaloriyi artırmak ya da zamanla süt ve yoğurt ürünleri ile tam tahıllar gibi bazı yiyecekleri veya içkiyi eklemekle ilgili konularda yol gösteren herhangi bir bölüm de bulunmuyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Park Avenue Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Araştırmalar, Park Avenue Diyeti gibi, programına egzersizi de dahil eden düşük kalorili herhangi bir diyetin kilo kaybında başarıya ulaşmak açısından sağlamcı bir yol olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, Park Avenue Diyeti genelde yaşam tarzını değiştirmek açısından güzel bir program olsa da kalori seviyesinin, açlığı bastırmak için yeterli olmayabileceği görüşünde. Fischer, acıktığınızda ara öğün olarak bir havuç veya kereviz sapına sarılmış bir dilim hindi salamı gibi bir öneri sunmuş.

Kilo vermek için önerilen yaşam tarzı bakışı beğeniyle karşılansa da diyetin uygulanamayacak kadar kısıtlayıcı olduğu belirtiliyor. Ayrıca mönülerin de birkaç istisna dışında iyi planlanmış olması da vurgulanıyor.

Önerilen mönüler, kısıtlı miktarda yağsız süt ve yoğurt ürünleri ile tam tahıllar içerdiği için kalsiyum, D vitamini ve potasyum açısından yetersiz.

Aileniz İyi Beslensin adlı kitabın yazarı olan Zeid, aralarda açlığı yatıştırmak için az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt ürünleri ile patlamış mısır gibi tam tahıllar eklemeyi öneriyor.

“Belki önerilenden daha fazla kalori alınacak ama en azından diyet, Beslenme Rehberi’nde önerilene yakın besin değerleriyle daha dengeli hale gelecek; ayrıca bu şekilde diyeti uzun süreli uygulama şansınızı da artırmış olursunuz,” diyor

Ayrıca diyeti uygulayanları, gerekli yakıtı sağlayamayacak kadar az kalori alınırken önerilen zorlu egzersiz programı hakkında da uyarıyor.

Beslenme rehberi günlük besin ihtiyacı için en az 1600 kalori alınmasını öneriyor.

Düşünceler

Park Avenue Diyeti: Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Güzellik ve özgüvenle ilgili kolay önerilerle birlikte düşük kalorili temel bir diyet arayışında olan herkes Park Avenue Diyeti’nden hoşlanabilir.

Diyetin kısıtlı kalorilerine, az yağlı süt ve yoğurt ürünleri ile tam tahılları eklerseniz daha dengeli bir beslenme programı elde etmiş olursunuz. Eklenilen kaloriler egzersiz yapmanız için gereken yeterli yakıtı sağlarken, açlığınızı bastırıp diyeti uzun vadeye taşımanızı da garantileyecektir.

İLGİLİ MAKALE

Çiğe Karşı Pişmiş

Op. Dr. Mehmet Fazıl YAZICI

İyi akşamlar medikal Park hastanesi kapalı yeni adres nerede biz dr mehemt beye önceden amaliyet oldu ... devamı