Nedir

Nedir?

Büyük bir ilgi ile karşılanan ve 23 milyon satış yapmış Güney Sahili Diyetinin yayınlanmasından 5 yıl sonra kitabın yazarı Doktor Arthur Agatston, güncellenmiş yeni kitabı Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyetini piyasaya sürdü. Bu yeni kitaptaki diyet çizelgesi, aslında izin verilen gıdalara eklenmiş yeni ilaveler dışında önceki kitap Güney Sahili Diyetinde yer alan programla aynıdır. Farklı olan metabolizmayı hızlandırmak amacıyla eklenmiş 20 dakikalık günlük ara yürüyüşler ya da tam-vücut şekillendirme hareketleridir ve sonuç olarak daha hızlı kilo verme ile daha sağlıklı olma etkisidir.

Agatston, hastalarının anlattıklarına kulak verip internet sitesine gelen yorumları okuduktan sonra, Güney Sahili Diyeti planını güncelleyip yeni egzersiz içeriği eklemeye ve başlangıç aşamalarını daha esnek yapmaya karar verdiğini belirtiyor.

“Bütün gün oturmaktan, spor salonuna gidip yaralanmaya, her gün aynı egzersizleri tekrar etmenin sıkıcılığından kilo verememeye ve bir başlanıp bir bırakılan diyetlere kadar sayısız şey öğrendim,” diyor Agatston. “Tüm bu öğrendiklerim, çok zaman harcatmayan ama güvenli bir şekilde daha fazla kalori yakmayı sağlayacak bir yol bulmak için bana ilham kaynağı oldu” diye ekliyor.

Bazı araştırmalar, kilo verebilmek için yaklaşık bir saat süren orta karar egzersiz yapmak gerektiğini göstermektedir. Bu süre pek çok insanın hayatında spora ayırabileceği zaman dilimden daha fazladır. Bunun üzerine Agatston, Mayami Üniversitesi egzersiz fizyoloğu PhD Joseph Signorile işe koyulur ve hızlandırılmış formda kalma yollarını araştırıp aralıklarla yapılan sporun doğruluğunu ispatlamaya çalışır.

“Tıpkı bir çalıştırılıp bir durdurulan arabanın daha fazla yakıt yakması gibi aralıklarla yapılan kısa egzersizler, sabit tempoda yapılan yürüyüşe oranla daha fazla kalori yakılmasını sağlar,” diyor Agatston. “Dahası, yüksek çaba gerektiren ara egzersizler kasları daha fazla çalıştırır. Ve asıl ekstrası sporun bu şekilde yapılması, sıkılmadan zamanın daha hızlı geçirilmesini sağlıyor.” diye ekliyor.

Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti, kilo kaybetmeye devam edebilmenizi sağlayacak pek çok tavsiye ve strateji de içeriyor. Sayısız ipucu, başarı hikâyesi, sıkça sorulan sorulara cevaplar, menü planları ve 40 yeni tarif kitabın içeriğindeki diğer bölümler. Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti; kitap, yazar tarafından seslendirilmiş ses CD’si ve egzersiz DVD’si olarak alınabilir.

Neler Yiyebilirsiniz

Neler Yiyebilirsiniz?

Kendine has üç aşamalı Güney Sahili Diyeti, bu güncellenmiş baskısında tamamen değişmiş değildir. Halen kalorileri kontrol altına alırken, iyi karbonhidratlar, sağlıklı yağlar, dayanıklı proteinler, az yağlı süt ürünleri ve çokça lifli gıda tüketme tavsiyesi sürdürülmekte. Yüksek oranda lif ve dayanıklı protein içeren yiyecekler tokluk hissini korumak için anahtar besinlerdir. Diyetteki kişilere, üç ana öğünün yanı sıra makul ölçülerde ara öğün tüketmeye teşvik edilmektedir.

Şekerin, alkolün ve nişastalı ürünlerin hatta sağlıklı tam tahıllı gıdalar ile meyvenin yasak olduğu diyetteki ilk aşama en katı bölümdür. Kitaba göre; bu iki haftalık süreç diyete başlayanların nişasta ve şekerli gıdalara karşı olan isteğini yok etmek için tasarlanmıştır.

Diyetin ikinci aşamasında diyetteki kişi, birinci aşamada yasaklanmış tüm gıdaları ayrıca meyvelerin çoğunu, tam tahıllı gıdalar, şarap ve ara sıra olmak kaydıyla alkol oranı azaltılmış bira da tüketebilir. İkinci aşamayı iki ya da üç hafta boyunca sadık bir şekilde takip etmiş kişiler, sonraki kiloyu koruma aşaması ile diyetlerine ya da başka bir deyişle diyetli yaşamlarına devam edebilirler. Son aşamada hiçbir yiyecek yasaklılar listesinde değildir. Ancak, yiyeceklerin akıllıca seçilmesi, porsiyonların kontrollü ayarlanması, açlığı tetikleyen yiyeceklerden uzak durulması ve tabii ki aralıklı egzersiz planına sadık kalınması tavsiye edilmektedir.

Yenilenmiş ve genişletilmiş yiyecek seçenekleri, menü planları ve birinci ve ikinci aşamaya ait yemek tarifleri, Güney Sahili Diyetine bağlı kalanları çok sevindirecektir. Bu kitapta, birinci aşamada kırmızı et, beyaz et, sebze, meşrubat, tatlı, soya ürünü, bakliyat, sağlıklı yağlar ve hazır yiyecek seçenekleri daha geniş tutulmuştur. İkinci aşamada ise, birinci aşama yiyeceklerine ek olarak daha fazla meyve, nişastalı ürün ve biraz da alkol vardır.

Vejetaryenseniz, ya da yemek ayıran biriyseniz diyet planını kendi tercihleriniz doğrultusunda ayarlamanız mümkün. Seçimlerinizi geniş bir yiyecek yelpazesinden yapacaksınız ve bu durum sıkıcılıktan uzak yeni tatları keşfetme şansı veren bir diyet demek.

Nasıl İşe Yarıyor

Nasıl Fayda Sağlar?

Yapılan araştırmalar, Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti gibi bitkilerden elde edilen gıda, sağlıklı yağ ve dayanıklı proteinler bakımından zengin, kalori-kontrollü diyetlerin kilo kaybetmek için yararlı bir formül olduğunu gösteriyor. Milyonlarca kişi Güney Sahili Diyeti ile kilo vermeyi başarmış olsa da bu diyet planında egzersizler üzerinde yeterince durulmamıştı. Ve uzmanlar her kilo verme ya da kiloyu muhafaza etme planında egzersizin anahtar rolü oynadığı konusunda birleşmektedir.

Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti’nde 10 haftalık spor planı tamamlayıcı bir unsur olarak yer alıyor. Üç öğüne dağıtılmış, ileri düzeydeki üç aşamalı antrenman programı bu diyetin önemli bir öğesidir.

Kitapta önerilen, 20 dakikalık yürüyüşler esnasında yüksek tempolu ve düşük tempolu spor hareketlerinin bir araya getirilmesidir. Yapmanız gereken; iki günde bir rahat ev ortamınızda hayata geçirebileceğiniz tam vücut şekillendirme egzersizlerini bir alışkanlık haline dönüştürmek. ( Ara egzersizler için bir süreölçer ve belki de adımlarınızı saymak için bir adım-ölçer kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz.)

Uzmanlar ara egzersizlerle tam olarak ne kadar kalori yakıldığı konusunda ortak bir karara varmış değillerdir. Ancak çoğunluğu yüksek tempolu hareketlerin daha fazla kalori yaktırdığı sonucunda hemfikirdir. Agatston’a göre, ara egzersizlerin ilerleyen dakikalarında %25 oranında daha fazla (ekstra) kalori yakılmaktadır.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlar Ne Diyor?

RD Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti’ne tam not veren önde gelen diyet uzmanları bu diyeti, “uygulanabilir bir egzersiz planının eşlik ettiği harika bir yiyecek ve beslenme programına sahip üç aşama” olarak özetliyor.

Diyete, başka bir ekipman gerektirmeyen ve her aşamada yavaş yavaş artan 20 dakikalık egzersizler eklenmesinin yerinde bir yaklaşım olduğu düşünülüyor. Çünkü ara egzersizler insanların tüm vakitlerini veya boş zamanlarını spora ayırmasını gerektirmeksizin daha fazla gayret sarf etmelerini sağlıyor. Ve siz hareketleri yapmayı sürdürdükçe kalorilerden kurtulmak daha kolay hale geliyor.

Ayrıca hareketlerin doğru teknikle yapılması, yaralanmaların önlenmesi ve doğru kasların güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kitabın 85 farklı fotoğrafla görselleştirilmiş olmasının övülebilecek bir özellik olduğu belirtiliyor.

Dikkat Edilecekler

Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti: Can Sıkmayan Diyet

Güçlendirilmiş Güney Sahili Diyeti, kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riskini azaltmak, kan kolesterolünü düşürmek, kilo kaybetmek ve günlük yaşamlarına sporu dâhil etmek isteyenler için sağlıklı bir diyettir. Çoğu lisanslı beslenme uzmanı hastalarına bu diyetin ikinci ve üçüncü aşamasına benzeyen kilo verme programlarını takip etmelerini önermektedir.

Agatston, kendi diyet programı takipçilerine diyet yapan bir birey olma algısını terk ettirecek ve sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli davranış değişikliklerine teşvik edici ipucu ile önerilerini de paylaşıyor.

Sağlıklı bir diyete ve daha kısa zamanda daha hızlı sonuçlar elde ettiren bir programa hayır demek güç. Neticede, meşgul insanların bile egzersiz için günde 20 dakikalarını ayırabiliyor olması gerekir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı