Çoğumuz, daha önce tanıştığımız birinin yüzünü unuttuğumuz için suçluluk hissedebiliriz. Ama genelde yüzleri hatırlamakta iyiyizdir ve yakın arkadaşları tek bakışta kesinlikle tanırız.

Ama yüzleri tanıyamamayla tanımlı bir durum olan prosopagnozi hastaları için, sevilen insanlar bir grup yabancıdan farksız görünebilir. Bazen prosopagnozi hastası insanlar nesneleri tanımanın yanı sıra yüzleri tanımakta da zorluk çekerler ve diğer zamanlarda tek sorun yüz tanımaktır.

Edinilmiş prosopagnozi bir beyin hasarı veya inmeden sonra etkisini gösterir ama gelişimsel prosopagnozi erken yaşlarda ortaya çıkar ve muhtemelen genetik kökleri vardır. Araştırmacılar 50 kişiden 1’inde prosopagnozinin bir türünün görülebileceğini tahmin ediyor.

(Yüz körlüğü de denilen) Prosopagnozinin tedavisi yok, o yüzden hastalar kendi arkadaşlarını, aile fertleri ve akrabalarını tanımak için ipuçları (kızıl saç, uzun boy) not almalılar. Oliver Sacks ve Chuck Close gibi, bu durumla mücadele etmiş ünlü insanlardan da ilham alınabilir.

İLGİLİ MAKALE

Renk ve Gece Körlüğü

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam 18 yasimdayim gece körlüğü var kör olurmuyum 23 yasimda tedavisi varmi Kör olmamak icin ne yapmaliyim... devamı