Bir çalışmada, zerdeçalda bulunan kürküminin, farelerde 500 mg/kg’lık bir dozla vücuttaki yağ düzeylerinin azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Bir polifenol olan kürkümin aynı zamanda antioksidan özelliklere de sahiptir. Bu çalışma sadece fareler üzerinde yapılmış olsa da, bu araştırmanın ardından, insanları da içeren daha fazla araştırmanın yapılması muhtemeldir.

Kırmızıbiberde yüksek konsantrasyonda bulunan kapsaisin de vücuttaki yağ düzeylerinin azalması açısından bazı çalışmalarda ümit vaat etmiştir. Ne yazık ki, yüksek konsantrasyonlardaki kapsaisinin sindirilmesi zordur. Ama besin üreticileri, yağ kaybına yardımcı olan bu güçlü maddenin sindirim sistemini rahatsız etmeyecek şekilde tüketilmesinin yollarını keşfetmek için yoğun çalışıyorlar.

Bu maddelerin vücuttaki yağları azaltması açısından ideal konsantrasyonları henüz belirlenmemiştir. Bu arada, her gün yemeklerde baharat kullanarak bazı faydalar elde edebilirsiniz. Hiç olmazsa, bu her zayıflama programında yer alan yağsız protein kaynaklarının tadına biraz çeşitlilik katacaktır. Çeşitli pişirme yöntemlerinin, vücuttaki yağların azalması üzerindeki etkisi de henüz saptanmamıştır. Besinleri yüksek ısıda pişirmenin, bu baharatların etkisini azaltabilmesi mümkündür. Bu yüzden baharatları, yemeği pişirdikten sonra ilave etmeniz daha iyi olabilir ya da eğer baharat kullanacaksanız yüksek ısıda yemek pişirmekten kaçınabilirsiniz.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Ben 21 yasindayim 3 yillik evliyim adetimde evlendikten sonra azalma ve adet olmadan önce vucudumda yanma oluyor bunun nedeni ne olabilir hocam... devamı