Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

Hem tokluk hissi verecek hem de metabolizma hızınızı arttırarak kilo vermenize yardımcı olacak besinleri biliyor olsaydınız tüm o uyguladığınız katı diyetlere gerek kalır mıydı? Sağlıklı beslenerek de kilo verilebileceğini diyetisyenler her fırsatta dile getiriyorlar çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve mineraller alınmadığı takdirde metabolizma hızı düşer ve bağışıklık sistemi yavaş yavaş çökmeye başlar.  Aç kaldıkça kas kayıpları ve çeşitli hastalıklar nüks edebilir bu yüzden sizler için hazırladığımız mide dostu yiyecekleri tüketerek hem sağlıklı kalın hem de kilo verin.

Greyfurt

1 adet greyfurt yaklaşık olarak 40 miligram C vitamini içermektedir. Hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de insülin hormonunu baskılayarak iştah azaltır ve yağ yakıcı özelliği vardır. 

Yabanmersini

Güçlü bir antioksidan olan yabanmersini kilo vermek isteyenler için oldukça faydalı bir meyvedir. Hem salatalarınızda hem de tatlı niyetine tüketebileceğiniz yabanmersini kan şekerini düzenler, sindirimi hızlandırır ve yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kırmızı Biber

İçeriğindeki capsaicin bileşeni sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve damarlarda biriken yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Keten Tohumu

Omega-3 (N-3) bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımında oldukça etkilidir. Yüksek oranda doymamış yağ asidi, düşük oranda doymuş yağ asidi, lif, potasyum, magnezyum, bakır ve çinko gibi mineralleri içeriyor oluşu keten tohumunu oldukça faydalı kılar. Yağ yakıcı özelliği dışında hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de kolesterolü düşürür.

Yulaf

Lif bakımından zengin olan yulaf aşırı açıklık hissini yok eder böylelikle öğünlerde büyük porsiyonlarda yemek yeme isteğini ortadan kaldırır. B vitamini açısından zengin olan yulafın içeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur. Tokluk hissi dışında strese, uykusuzluğa ve yorgunluğa iyi gelir. Aynı zamanda kandaki şeker oranını ve kolesterolü düşürür.

Yumurta

Tokluk hissi vermesi açısından en etkili yiyecek olarak bilinen yumurta en kaliteli protein oranını içeren besindir. A, D, E ve B grubu vitaminleri açısından zengin olan yumurtanın yağ içeriğinin düşük olması nedeniyle korkmadan tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Antioksidan özelliği taşıyan yeşil çaylar sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımında oldukça etkilidir. Gün içerisinde mutlaka bir bardak yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı