Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları

Latince ’de ‘’theobromocacao’’  yani tanrıların besini olarak adlandırılan çikolata diğer bir adıyla kakao kelimesi Meksika ve Orta Amerika dillerinde kakaw sözcüğünden türetilmiştir. Günümüzde siyah, sütlü ve beyaz gibi birçok alternatifle farklı damak tatlarına uygun bir şekilde hazırlanan çikolata tüm dünyada en çok tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır. Peki, bu kadar sevilerek tüketilen bir gıdanın ne gibi faydaları var biliyor musunuz?

Kan Basıncını Düşürür

Çikolatanın içeriğindeki flavonol maddesi kan şekerini ve kolesterolü düşürüyor. Flavonol bileşiği kanda nitröz oksit maddesinin üretilmesini destekleyerek kan damarlarının açılmasını sağlıyor. 

Karaciğer Hastalıklarını Önlüyor

Yapılan araştırmalara göre yüksek kan basıncı karaciğer hastalıklarını tetiklemektedir. Bu nedenle düzenli olarak siyah çikolata yemek etkili bir önlem olabilir.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Çikolatanın içeriğinde bulunan stearik asit ve oleik asit diğer yağ asitlerinin aksine kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir.

Kalp Sağlığınızı Korur

Çikolata kan basıncını düşürüp iyi kolesterolü arttırarak damar sağlığına katkıda bulunur bu da direkt olarak kalp sağlığını etkiler ve kalp rahatsızlıkların oluşmasını engeller. 

Kendinizi İyi Hissettirir

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan seratonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasına destek olan çikolata mutluluk verir ve enerjinizi yükseltir.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Yapılan araştırmalara göre çikolata beyin fonksiyonlarının gelişmesine destek oluyor. İçeriğindeki folik asit ve diğer B grubu vitaminleri ile çinko ve demir mineralleri sayesinde zekayı arttırır.

Cildi Korur

Antioksidan özelliği olan A, C ve E vitaminleri sayesinde cildin elastikiyetini koruyan ve nem dengesine destek olan çikolatayı düzenli olarak tüketenlerde yaşlanma belirtileri daha geç başlıyor.

Op. Dr. Selahattin Yitgin

Devamlı yanıyor kanıyor çıldırmak üzereyim Kremler fitiller fayda etmez oldu... devamı