Besin değeri olmayan şeker diyetisyenlerin hazırladıkları uzak durulması gerekenler listesinde başı çeker. Nedeni kalorisi yüksek olduğu halde içeriğinde hiçbir vitamin ve mineral bulundurmamasıdır. Aşırı miktarlarda şeker tüketimi diş sağlığını tehdit eder, karaciğer hastalıklarını tetikler, insülin direncine neden olarak diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir, kilo alımını hızlandırır ve son olarak da kanser hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle şeker tüketimine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Şeker İlave Etmek
Hazırladığınız yiyeceklere şeker ilave etmek yerine onları doğal bir şekilde tüketmeye kendinizi alıştırın. Eğer aşırı miktarda şeker tüketen biriyseniz kendinize bu duruma alışmak için zaman tanıyın ve yavaş yavaş miktarını azaltın. İlk olarak kahve veya çay gibi gün içerisinde çok tüketilen içeceklerden başlamakta fayda vardır.

İşlenmiş Karbonhidratlar 
Şekeri somut olarak göremediğiniz ancak içeriğinde un gibi yenildiği anda şekere dönüşen maddeler barındıran işlenmiş karbonhidratlar arasında beyaz ekmek, simit, poğaça, kurabiye gibi yiyecekler vardır. Bu yiyecekler yerine kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan tam tahıllı ekmek, yulaf, fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdalar tüketmelisiniz.

Diyet Ürünlere Dikkat
Diyet ürünlerin çoğu yağ içermez ancak içeriğine lezzet katan tatlandırıcılar eklenir bu yüzden kilo vermek isterken aslında sizlere farkında olmadan bu tarz yiyecekler kilo aldırır.

Hazır Meyve Suları
Hazır meyve suları içeriğinde yüksek şeker barındırır bu yüzden doğal meyve sularını tercih etmenizde fayda vardır zira hazır meyve suları vitaminler ve mineraller yönünden fakir içeceklerdir.

Hesaplayın
Tükettiğiniz gıdalar hakkında bilgi sahibi olmanız kontrolsüz kilo almanızı ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriğindeki şeker oranına dikkat etmelisiniz.

Beyaz Değil Renkli
Mutfak alışverişlerinizde kendinizi beyazlardan uzak tutup renkli olanlara yönlendirin. Alışveriş poşetinizde sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil rengin hâkim olmasına özen gösterin. Bu tür gıdaların besin değerleri yüksek kalorileri düşüktür.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam seker hastasiyim ama sertlesme sorunu yasiyorum ne yapmaliyim ilaci varmi varsa ismini yazarmisiniz saygilar... devamı