Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan cilt kanserine yönelik bilinçlenme artsa da günümüzde hala yeni teşhis ve tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle yaz aylarında artan kanser vakaları bu konuyu oldukça önemli kılmaktadır. İşte sizler için hazırladığımız en yeni yöntemler;

Tüm Vücut Fotoğrafı
Dermatoloğunuza muayene olmaya gittiğinizde benlerinizi fotoğraflamak isteyebilir bunun sebebi bir sonraki muayenede benlerde kanser belirtileri gösteren şekil, renk ve boyut değişikliği olup olmadığını görebilmektir. Tıp fotoğrafçılığı olarak geçen bu yöntem dermatologlara hastaların cilt yüzeyinde gözle saptanması zor olan detayları yüksek çözünürlüklü sunarak daha kesin değerlendirmeler ve sonuçlar alınmasını sağlıyor. 

Dijital Dermoskopi
Taşınabilir bir mikroskop olarak tanımlanabilecek olan dijital dermoskopi dermatologların gözle ayırt edemeyeceği unsurları kolaylıkla saptayabilmektedir. Mekanizmasında yer alan yüksek yoğunluktaki ışık ve büyütme araçlarıyla erken teşhis konusunda önemi kanıtlanan bir alet olarak doktorlar tarafından tercih edilmeye başlamıştır. 

MoleSafe
En iddialı teşhis etme aletlerinden biri olan MoleSafe hem dermoskopi hem de tüm vücut fotoğraflama yöntemini de kullanarak detaylı bir değerlendirme sunmaktadır. Özellikle aile öyküsünde kanser türü olan bireyler için oldukça önemli bir erken teşhis yöntemi olan MoleSafe ile eğer risk taşıyorsanız cilt kanserine karşı önlem alabilirsiniz.

MelaFind
MelaFind yönteminde öncelikli olarak dermatoloğunuz MelaFind cihazı ile cilt yüzeyinin 2.5 mm altına kadar oluşmuş lezyonları inceleyebilecek ışık dalgalarına sahiptir. Benler ve lezyonlar hakkında kapsamlı bilgiler sunan MelaFind cihazını onaylayanlar kadar çok hassas bir makine olduğu için eleştirenler de vardır.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

cildimde sivilce lekeleri ve hafif deliklenmeler var.dermaroller düşünüyorum tedavi başarısı ne kadar acaba.ya da en iyi tedavi yöntemi nedir sizce... devamı