E Vitamini

Bilinen en önemli özelliği güçlü bir antioksidan oluşu ancak faydaları saymakla bitmiyor E vitaminin; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cildin yaşlanmasını geciktiriyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor ve hafızayı güçlendiriyor. Aynı zamanda alyuvarların sağlıklı gelişimi ve çoğalması için gerekli olan E vitamini, kalbe yararlı olan HDL kolesterol oranını yükseltip, zararlı olan LDL kolesterolünü azaltır, kandaki kolesterol oranını düzenler ve kaslar için önemlidir. Aynı zamanda göz sağlığı için de oldukça gerekli olan E vitamini retina gelişiminde rol oynar ve katarakt oluşumunu engeller. Peki, bu denli önemli faydaları olan E vitamini hangi besinlerde bulunur?

Fındık

Bir avuç fındık yediğiniz takdirde günlük E vitamini ihtiyacınızı karşıladığınızı biliyor muydunuz? Vücudunuz için son derece önemli olan E vitaminini ara öğünlerinizde fındık yiyerek alabilirsiniz.

Ispanak

A, B, C vitaminleri dışında E vitamini de içeren ıspanak oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda demir, magnezyum, fosfor ve iyot gibi mineralleri barındıran ıspanağı en az bir öğününüzde tüketmeyi ihmal etmeyin.

Mısır

İçeriğindeki lif, nişasta, B1 vitamini, B5 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, K vitamini ve fosfor ile oldukça besin değeri yüksek bir gıda olan mısır aynı zamanda E vitamini de içermektedir.

Domates

A, B, C vitaminleri ve demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri bulunduran domates E vitamini de içererek oldukça faydalı gıdalar arasında yer almaktadır.

Zeytinyağı

İçeriğindeki A ve D vitaminleri yanı sıra bol miktarda E vitamini bulunduran zeytinyağını yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sindirim sistemini düzenler, yüksek tansiyonu tolere eder, kan şekerini düzenler, çeşitli kanser hastalıklarına karşı korur ve kalp sağlığını olumlu etkiler.

Op. Dr. Selahattin Yitgin

Devamlı yanıyor kanıyor çıldırmak üzereyim Kremler fitiller fayda etmez oldu... devamı