En Çok Protein Hangi Sebzelerde Var?

Genel olarak yeşil yapraklı sebzeler sahip oldukları vitaminler ve minerallerle öne çıkarlar bu yüzden protein ağırlıklı beslenmek isteyen insanlara genelde süt ürünleri, yumurta, et, balık ve tavuk gibi gıdalar tavsiye edilir. Ancak bazı sebzeler var ki bulundurdukları protein her ne kadar kısmen protein olarak değerlendirilse de vücut için oldukça faydalılar. İşte o 6 sebze;

Bezelye

1 bardak bezelyede 8 gram protein bulunmaktadır. Bu da 145 gram bezelyenin % 16’sını oluşturur. İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini ile potasyum, magnezyum ve sodyum mineralleri bezelyeyi oldukça faydalı kılmaktadır.

Ispanak

1 demet ıspanağın içinde 10 gram protein bulunmaktadır. Zeytinyağı ile pişirerek son derece pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz ıspanağı aynı zamanda çiğ olarak da salatalarınızda kullanabilirsiniz. 

Fırınlanmış Patates

1 büyük patateste 7 gram protein bulunmaktadır. İçeriğindeki yüksek oranda B6 ve C vitamini ile de vücut için oldukça faydalı olan fırınlanmış patatesi et, tavuk veya balık gibi yiyeceklere yan lezzet olarak yapabilirsiniz. 

Brokoli

Bir demet brokoli yani yaklaşık olarak 608 gramda 17 gram protein bulunmaktadır. Yüksek oranda A ve C vitamini içeren brokoli kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve demir mineralleri açısından da zengindir.

Brüksel Lahanası

100 gram brüksel lahanasında 3,4 gram protein bulunmaktadır. Vitamin A, C ve B6 açısından da zengindir.

Darı

100 gram darıda 9 gram protein bulunmaktadır. Yüksek oranda B6 vitamini ve magnezyum, potasyum, sodyum ve demir mineralleri içeren darıyı haşlayarak tüketebilirsiniz.

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı