Malzemeler

500 gram makarna
Yarım demet taze fesleğen
1 çay kaşığı deniz tuzu
4 diş sarımsak
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1 çorba kaşığı ceviz içi
100 gram Parmesan peyniri
Yarım su bardağı zeytinyağı

?

Yapılışı

Çam fıstıkları yağsız tavada orta ateşte kavrulur. Taze fesleğen, tuz, sarımsak, kavrulmuş çam fıstığı ve ceviz içi bir mutfak robotunda (ya da havanda) püre haline getirilir. Parmesan peyniri incecik rendelenip sosa eklenir. Ardından zeytinyağı azar azar eklenerek mutfak robotu çalıştırılmaya devam edilir. Bütün malzemeler iyice karışıp macun kıvamını aldığında sos hazır demektir.

Büyük boy bir tencere dolusu su kaynatılır. Kaynayınca bir tutam tuz eklenip makarnalar içine atılır ve 12 dakika haşlanır. Makarna süzülüp tencereye geri konur, üzerine sos dökülüp karıştırılır, makarnanın içine işlemesi beklendikten sonra servis edilir.

?

Fesleğen

Asabiyetten kaynaklanan halsizliğe, sindirim bozukluğuna, uykusuzluğa ve migrene karşı etkilidir. Özellikle sindirimi kolaylaştırıcı özelliği sayesinde hazımsızlık çekenlerin başucu ilâcıdır. Aynı zamanda sinir hastalarına, iyi uyuyamayan çocuklara, baş dönmesi çeken yetişkinlere, bağırsak sorunlarından yakınanlara, öksürüğe, anjin ya da boğmacalılara verilir.


?