Salmonella Nedir?

Salmonella tavuk, domates, fıstık, bazı acılı yemek sosları ve hatta kedi köpek mamasında ortaya çıkan kötü bir bakteridir. Hayvanların ve insanların bağırsak yollarında yaşar ve gıda zehirlenmesine yol açar. Hastalıkları hafif enfeksiyonlardan insanların ölümüne sebep olabilecek ağır enfeksiyonlara kadar değişiklik gösterir. Fakat her zaman kendimizi korumanın yolları vardır.

Burada renkli bir şekilde gösterilen Salmonella bakterisi bir insan hücresini işgal etmektedir.

Salmonella?nın Besin Kaynakları

Hayvani çiğ yiyecekler – et, kümes hayvanı eti, süt, süt ürünleri, yumurta ve deniz ürünleri – ve bazı sebze ve meyveler Salmonella bakterisi taşıyabilir. İnsanlar az pişmiş et veya tavuk eti, yumurta, pastörize edilmemiş süt ürünleri yemekten kaçınmalıdır. Bu listede ayrıca çiğ yumurtayla yapılmış mayonez, kurabiye hamuru ve dondurma gibi ev yapımı yiyecekler de bulunmaktadır.

Pişirme Ve Yıkama Sorunu Çözer mi?

Tam pişirme Salmonella’yı öldürür. Meyve sebzeleri yıkamak her zaman iyi bir fikir olsa da, özellikle bir salgın varsa, Salmonella’dan kurtulmaya yeterli olmayabilir. En iyisi şüphe duyulan gıdaları atmaktır. Dahası sağlık uzmanları bir salgın sırasında yenmemesi gereken gıdaların bir listesini yayınlar, yani pişmiş veya pişmemiş olsun, bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Gıda Güvenlik İpuçları

Gıda zehirlenmesine karşı bütün meyve ve sebzeler için şu önlemleri almak gerekir.

  • Meyve ve sebzelere dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerinizi sabunla iyice yıkayın.
  • Gıdaları suya batırmak yerine akan suyun altında iyice yıkayın.
  • Temiz bir kesme tahtası ve bıçak kullanın. Aynı tahta ve bıçağı yıkamadan başka çiğ yiyeceklerde kullanmayın.

Salmonella?nın Besin Dışı Kaynakları

Evcil hayvanlar, bağırsaklarında Salmonella bakterisi taşıyabilir, bu yüzden dışkıları potansiyel bir problemdir. Bazı ev hayvanları örneğin kaplumbağalar, yılanlar ve diğer sürüngenler, civcivler ve diğer kuşların Salmonella bakterisi taşıma riski daha yüksektir. Herhangi türden bir ev hayvanıyla veya onun dışkısıyla temas ettikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Civcivlerde Salmonella

Civcivlerde sık sık Salmonella salgını yaşanmaktadır. Bu salgınlar anne ve babaların çocuklarına civciv hediye ettiği dönemlerde yaygındır. Anne ve babalar bu konuda dikkatli olmalıdır. 5 yaşının altındaki çocuklar asla ve asla civcivlere veya ördek yavrularına dokunmamalıdır.

Salmonella Belirtileri ve Tedavileri

Salmonella enfeksiyonunun belirtileri kramplar, ishal, bakteriyle temastan sonraki 12 ila 72 saat arasında gelişen ateştir. Birçok insan dört ila yedi gün arasında iyileşir ve bol sıvı tüketmek dışında herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Şiddetli ishali olan insanlara sıvı kaybını telafi için serum takılabilir. Salmonella virüsü bağırsakların dışına sıçramamışsa, sağlıklı bireylerde antibiyotik kullanmak gerekmez. Antibiyotik tedavisi gerekliliği vakadan vakaya değişir. Ciddi – ve potansiyel olarak ölümcül – vakalara küçük çocuklarda, sağlığı yerinde olmayan kişilerde veya yaşlı insanlarda veya bağışıklık sistemi zayıf insanlarda rastlanmaktadır.  

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı