Çiftler arasındaki aşk, cinsellik, evlilik, güven ve daha birçok konuya yönelik olarak, yaklaşık 80,000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, mutlu bir ilişki için yapılması gerekenler açıklandı.

Her şeyi paylaşmak zorunda değilsiniz
Mutlu olmak için birbirinizin hayatında olup biten her şeyi bütün ayrıntıları ile biliyor olmamalısınız. Bazı şeylerin konuşulmaması ve bazı şeylerden bahsedilmemesi ilişkinin huzuru için daha hayırlıdır. Bu, yalan söylemeniz ya da bir şeyler gizlemeniz anlamına gelmez. Ama ilişki içerisinde ufak sırların olması hem gizemi ve aşkı taze tutar, hem de olası tartışmalardan korunmanızı sağlar.

Kavga ederek sorunlar çözülebilir
Yapılan araştırmanın sonucuna göre mutlu çiftler daha çok kavga ediyor. Kavga etmek ve karşımızdakine içimizi dökmek, sorunların çözülmesini sağlıyor, ama kavga etmeyen ve kavgadan kaçınan çiftler iletişim kurmaktan ve sorunlardan kaçınarak ilişkinin sonlanmasına sebebiyet verebiliyor. 

Her iki tarafın da sevdiği aktiviteler önemli
Çift olarak zaman geçirmeye ve her ikinizin de hoşlandığı aktiviteleri yapmaya özen gösterin. Ortak ilgi alanları, paylaşım ve zevkler ilişkileri güçlendirir. İkinizin de yapmaktan zevk aldığı bir aktivite bularak, düzenli aralıklar ile bunu gerçekleştirin.

Yatağınıza saygı duyun
Birlikte uyumak ilişkinin mutluluğu için önemlidir. Yapılan araştırmaya göre, mutlu çiftlerin sadece yüzde 1’i birbirinden ayrı uyuyor. 

Birbirinizle sık sık konuşun
Güçlü ve sağlıklı bir ilişkinin en önemli adımlarından birisi sıkı bir iletişim kurmaktır. Birbirinizle mümkün olduğu kadar fazla konuşun ve hislerinizi paylaşın. Birbirinize gününüzün nasıl geçtiğini sorun veya o gün yaşadığınız bir şeyi anlatın.

Dokunun
Dokunmak ilişkinin anahtarıdır. Yapılan araştırmaya göre çiftlerin yüzde 74’ü birbirinin sırtını sıvazlıyor. Mutlu bir ilişki için birbirinize mümkün olduğu kadar fazla dokunun.

Çekicilik 
Zaman ve yıllar geçse de çiftlerin birbirini hala çekici bulmaları ilişkinin mutluluğu açısından çok önemlidir. Yapılan araştırmada mutlu çiftlerin sadece yüzde 20’si eşlerine karşı olan ilgilerini kaybettikleri halde mutlu olduklarını söylemiştir.

Sıkı fıkı olun
Mutlu çiftlerin yüzde 60’ı haftada üç veya dört defa cinsel ilişkiye girdiğini söylüyor. Yani mutlu ilişkinin sırrı düzenli olarak ilişkiye girmekte yatıyor.


Op. Dr. Aytun AKTAN

Esimle iliski sirasinda esim disa bosaldi fakat penisini temizlemeden tekrar iliskiye devam etti bu olaydan 1 hafta veya 10gün sonra yani 19haziran te... devamı