Çikolatanın ruh halini iyileştirdiğini duymuş muydunuz? Birçok kişi çikolata yediğinde kendini iyi hisseder. Çünkü çikolatanın içinde anandamit adlı madde bulunur ve bu nörotransmitter ruh halini iyileştirir. İşin ilginç tarafı, kadınlarda çikolata yeme isteği adet döngüsünün hemen öncesi ve sırasında en yüksek olur. Bu dönemde yendiğinde çikolatanın kadınlar üzerinde antidepresan etki yaptığı görülmektedir. Çikolatanın içinde östrojene benzeyen maddeler vardır ve bu da çikolata tüketiminin östrojen seviyelerini yükseltebileceğine işaret eder. Peki çikolata ve östrojen seviyeleri arasındaki ilişki nasıl ortaya çıkar?

Östrojen, kadınlarda normal cinsel gelişim için gerekli bir hormondur. Ergenlikten menopoza kadar adet döngüsünün düzenlenmesini sağlar. Menopoza girildiğinde vücut daha az östrojen üretmeye başlar. Östrojen takviyesi almak ise sıcak basmaları, aşırı terleme ve baş dönmesi gibi menopoz belirtilerini hafifletebilir. Östrojen ayrıca menopoz dönemindeki kadınlarda osteoporoz riskini azaltır ve kadınlarda ergenlikte gecikmenin etkilerini hafifletebilir. Vajinal enflamasyon ve yumurtalık problemlerine karşı kullanılır. Östrojen erkeklerde ise prostat kanseri tedavisinde tercih edilmektedir.

Çikolata ve östrojen seviyeleri arasındaki bağlantı çikolatanın içindeki flavonoid gibi fitokimyasallardan kaynaklanır. Fitokimyasallar bitkiler tarafından üretilen ve insan sağlığına faydalı kimyasallardır. İzoflavonlara aynı zamanda fitoöstrojen adı da verilir çünkü östrojene çok benzer maddelerdir. Yani soya gibi fitoöstrojen içeriği yüksek gıdaları çok miktarda tüketmek östrojen eksikliğinin belirtilerini hafifletebilir. Çikolatada da fitoöstrojen bulunur yani çikolata yemek kadınlarda östrojen eksikliğinin belirtilerine karşı etkili olabilir. Ancak fitokimyasal takviyelerin faydalarının daha fazla bilimsel araştırmayla desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca çikolata tüketirken alınan kaloriye de dikkat edilmelidir. Menopozda metabolizma yavaşladığından kilo almak kolaylaşır.

Standart hormon replasman tedavisi alan kadınlarda genellikle çikolata yeme isteği ortaya çıkar. Özellikle progesteron seviyeleri düşükken çikolata isteği en yüksek olur. Adet gören kadınlarda yine progesteron seviyelerinin düştüğü evrelerde çikolata yeme isteği artar.

Çikolata ve östrojen seviyeleri arasındaki bağlantı kadınların avantajı için kullanılabilse de sağlığa olası riskleri de unutulmamalıdır. Örneğin böbrek taşı riski artabilir. Çikolatada bulunan oksalat adlı madde kalsiyumun emilimini engelleyebilir. Bu da çikolata tüketiminin kemik yoğunluğunun azalmasına katkıda bulunabileceğini gösterir. Çikolatada bulunan tiramin adlı amino asit ise adrenalin salgılanmasını tetikleyerek tansiyonu ve kalp atış hızını yükseltebilir. 

Op. Dr. Rıdvan BALOĞLU

Merhaba hocam Uç koksigeal vertebra seviyesinde 5.5mmçapindaT2hiperintes kistik yapi mevcuttur.. Bu ne anlama gelmektedir.Nasil tedavi uygulanir.... devamı