Doğum hem mucizevi hem de travmatik bir deneyimdir. Genellikle mutluluk verici bir tecrübedir ve travmatik yönleri duygusal değil sadece fiziksel olur ancak vücudunuz yine de önemli bir süreç atlatmıştır. Bazı anneler yeni bebeği sebebiyle duyduğu mutluluktan ve üstlenmesi gereken yeni görevlerden dolayı düzenli olarak beslenmeyi unutabilir veya atlayabilirler. Halbuki kadınlar için doğum sonrası beslenme özellikle çok önemlidir. Bu sayede vücut daha hızlı iyileşmesi için gereken besin maddelerini alabilir.

Birçok anne doğum yaptıktan sonraki birkaç ay boyunca bebeklerini emzirmek isterler. Bu bebek için de en sağlıklı seçenektir. Emziren kadınların doğum sonrası beslenmeye özen göstermeleri şarttır çünkü vücut süt üretmek için normalden daha fazla kalori harcar. Eğer yeterince kalori almazlarsa süt de yeterince üretilmez. Günde kadınlar için önerilen kalori miktarı 1200 kaloridir, emziren kadınların ekstra 500 kalori daha almaları önerilir. Bu da her gün iki küçük atıştırmalık öğün anlamına gelir.

Bir anne bebeğini nasıl besliyorsa beslesin, birçok renkteki gıdaları tüketmesi her halükarda faydalı olacaktır. Bu sayede vücut gerekli vitamin ve mineralleri alarak daha hızlı iyileşme gösterir. Kabızlığı önlemesi için doğum sonrasında kadınların tam buğday ekmeği, esmer pirinç, tam buğday makarnası gibi kahverengi gıdaları tüketmesi önerilir. Ispanak gibi yeşil renkli yiyecekler, çilek gibi kırmızı meyveler ise anneye ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve bol miktarda antioksidan sağlar. Sarı renk yağların sembolüdür. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, kadınların yağda çözünen vitaminleri almalarını sağlar. Ayrıca az yağlı süt içilmesi ve balık, fasulye gibi yağsız proteinler tüketilmesi tavsiye edilir.

Süt, su, meyve suyu gibi sıvıların yeni bebeği olan kadınlar tarafından bolca tüketilmesi önerilir. Doğum sonrası beslenmede sıvı almanın en iyi yolu bolca su içmek olsa da günde 1 ya da 2 kere başka sıvılardan da içmek kabul edilebilir. Düzenli ve sık sık su içmek doğum sonrasında kadınların kabız olmalarını ve bu sebeple gelişebilecek hemoroid şikayetini önleyebilir. Bu ikisi de yeni annelerin sıkça yaşadığı ağrılı problemlerdir. Bebek sahibi olduktan sonra bitkinlik de çok görülür. Bunun çözümü olarak annenin enerji seviyesinin yüksek olması için sıvı tüketimi faydalıdır.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı