Sağlıklı yiyecekler konusunda bilinçli olabilirsiniz peki ya ara öğünlerde açlığınızı bastırmak için tercih ettiğiniz atıştırmalıklar? Yapılan araştırmalardan derlediğimiz top 5 listemize giren sağlıklı atıştırmalıklar şunlar;

Kivi
İçeriğindeki yüksek C vitamini oranı, lif ve potasyum sayesinde en faydalı meyveler arasında gösterilen kiviyi ister kabuğuyla ister kabuksuz olarak tüketebilirsiniz. Sadece 50 kalori olan kivi sağlıklı atıştırmalıklar listemizde ilk sırada yer alıyor.

Broccoli Rabe 
Rapini, broccoli di rape veya broccoli rabe olarak da geçen bu bitkinin tat olarak aslında brokoliyle pek alakası yok turp familyasından gelen Broccoli rabe diğer tüm yeşil yapraklı bitkiler gibi içeriğinde A, C ve K vitamini bulundurur. Aynı zamanda kalsiyum minerali açısından da zengin broccoli rabe’yi özellikle çocuklarınıza yedirmelisiniz.

Edamame 
Bezelyeye benzerliğiyle tanınan edamame bitkisi içeriğinde yüksek oranda lif, A, B9, C vitamini, protein ve magnezyum minerali içerir. Özellikle çeşitli kanser hastalıklarına karşı etkili olduğu bilinen edamameyi evinizde kolaylıkla haşlayarak yiyebilirsiniz.

Mercimek
Yeşil veya kırmızı rengi fark etmeksizin salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanabileceğiniz mercimek içeriğinde yüksek oranda folik asit, protein ve lif bulundurur. 

Nar
İçeriğindeki C ve K vitamini ile yüksek oranda potasyum bulunduran nar bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, şekeri dengeler, kalp rahatsızlıklarını önler ve kanser türü hastalıkları önlemede etkilidir.
Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı