Acele Yemek

Yemek İçin Acele Etmek

İnsanların hayatları o kadar yoğun ve koşuşturmaca içinde ki artık gerektiği şekilde beslenmiyoruz. Bazı yerlerde her köşe başında bir hamburgerci bir fast food restoranıyla karşılaşıyoruz. Televizyon izlerken neredeyse her reklam kuşağında bu tür yiyecek mekanının reklamını görüyorsunuz; iyi, hızlı ve ucuz olduğu için sizi orada yemeye çağırıyor. Üzerinizde bu kadar telaş ve zorunluluk varken bir fast food dünyasında sağlıklı beslenebilecek misiniz? Bunu yapmak kolay değil, fakat ne aradığınızı bilerek ve planlayarak mümkün. Bu, arada sırada bile olsa fast food tüketilmemeli demek değildir, fakat tüketim şu an olduğundan daha az olmalıdır. Bu yiyeceklerin beş dakikada pişirilebilmek için ne kadar fazla işlemden geçirildiğinden ve diğer kolay sindirilemeyen yiyeceklere göre ne kadar fazla karbonhidrat içerdiğinden bahsetmeye gerek bile yok. Sonuç olarak bu, toplumda obezitenin artmasına yol açıyor.

Tam Tahıl

Tam Tahıl Hakkındaki Gerçek

Bugünkü yaşayış şeklimize uygun olarak yiyecekler daha hızlı pişirilebilecek hale getirilmek için bir çok işlemden geçer. Bu sizin için daha iyi değildir. Günümüzde beslenme uzmanları, beslenme şeklimiz ve yiyeceklerin yapılma şeklinin uyuşması için besin piramidini (her gün hangi yiyecek grubundan ne kadar tüketilmesi gerektiğini gösteren bir kılavuz) bile değiştirmiştir. Tam tahıl ve sebze tüketimini her zamankinden daha fazla tavsiye ediyorlar. Kulağa yıllardır çocuklara tembihlendiği gibi gelebilir fakat günümüzde ambalajlar ile tam tahıllar hakkında bile aldatılabilirsiniz. Yeni ortaya çıkan her düşük karbonhidratlı, karbonhidratsız, düşük yağlı, yağsız, vs. beslenme biçimi için piyasaya tam tahılla yapıldığı söylenen yiyecekler çıkıyor, fakat bunlar en az beyaz un kadar işlem görürler ve zenginleştirilmiş buğdaydan yapılırlar. Bu işlemler sağlıklı yaşam için gerekli olan yavaş sindirilen maddeleri ve diğer tüm besinleri tahılın içinden çıkarır. Ürünün içindekiler kısmını okumak, gerçek tam tahıl ürünleri bulmak için iyi bir yoldur. Bunlar artık fazla işlem görmüş ürünlerden daha pahalıdır, çünkü üreticiler zenginleştirilmiş ürünleri daha hızlı ve daha düşük maliyetle üretebiliyorlar. Sağlıklı beslenmek için tükettiğiniz her şeyin etiketini okumalısınız.

Sağlıklı Seçimler

Fast Food Restoranlarında Sağlıklı Seçimler

Gerçek şu ki, hiç bir fast food restoranında sağlıklı beslenemezsiniz. Bu restoranlar yediklerine dikkat etmeye çalışan ya da dikkat etmesi gerekenler için tasarlanmamıştır. Fakat daha iyi seçimler yapabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız ekmek yemeyin. Bu sıkı bir karbonhidrat diyetinin de gereklerinden biridir çünkü aldığınız kiloların büyük çoğunluğunu ekmek yiyerek alırsınız. Patates kızartması, soğan halkaları, hatta kızarmış tavuk da dahil olmak üzere kızarmış hiçbir şey yemeyin. İçecek olarak diyet gazoz, çay ya da su alın. Tatlılardan ve salatalardan uzak durun çünkü her ikisinde de şeker vardır, soslardan hiç bahsetmiyorum bile. Aydınlatıcı olması açısından “Şişir Beni” (Super Size Me) isimli belgeseli izleyin. Eğer buralarda çok sık yiyorsanız bunu haftada bire düşürün. Pizza yerken üzerine sebze de isteyin, böylece sadece hamur, sos, peynir ve peperoni yememiş olursunuz. Fast foodun sizin için, bel genişliğiniz için ve kolesterolünüz için ne kadar kötü olduğunu unutmayın. Onbeş yaşında olsanız bile, bunun ileriki yaşamınızı nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Dikkat etmeye erken yaşta başlamak yaşlanırken vücudunuz için durumu kolaylaştıracaktır.

Evde Yemek

Evde Yemek

Yapılacak ey iyi şey haftada bir kaç gece yemek pişirmenin bir yolunu bulmaktır. Bu planlama ve takım çalışması ile yapılabilir. Hafta da en az bir gün yemeğiniz tamamen etsiz olsun. Deniz ürünü ya da balık olması da şart değil. Öğünlerinizde çabuk pişen hazır yiyecekleri tercih etmeyin. Bunlar da fast food gibi karbonhidrat yüklüdür, vücudunuzun bu yiyecekleri parçalaması daha uzun sürer ve gerekenden daha erken acıkmanıza neden olur. Haftalık yemek planı yapın, yemek pişirmek için fırsat bulamayacağınız günler için güveç ya da ısıtması kolay olan başka yiyecekleri haftanın ilk günlerinden hazırlayın. Yemeklerin yavaş pişirilmesini sağlayan elektrikli bir tencere ve onun için hazırlanmış bir yemek tarifi kitabı edinin. Bu tür tencerelerle artık neredeyse her türlü yemeği pişirebilirsiniz ve eve geldiğinizde iyi bir yemek yemiş olursunuz. Haftada bir kaç kez yemekle birlikte salata yapın fakat ne kadar sos kullandığınıza dikkat edin. Tatlı olarak jöle tüketin. Ara sıra kendinizi şımartın, böylece kendinizi herhangi bir şeyden mahrum bıraktığınız hissine kapılmazsınız.

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT

İyi gunler hocam.kienböck hastasıyım.lunatum kemiginde lekelenmeler baslamis.bu surecte nasil beslenmeliyim ,tedavim nasil olur acaba... devamı