Akşam yemeği, diğer öğünlerin aksine, çok az enerji gerektirir. Akşam yemeklerini hem hafif menülerden seçmek hem de erken yemek, büyüme hormonunun daha çok salgılanmasını sağlar. Büyüme hormonu ise kişiyi gençleştiren, kas miktarını arttıran, yağlanmayı azaltan bir hormondur. O nedenle büyüme hormonunun salgılanması, kilo vermek isteyen kişiler açısından çok önemlidir.

Büyüme hormonunun salgılanmasını sağlamak için akşam yemekleri erken yenmelidir. Bu öğünde et, tavuk ve balık yağsız olarak ve yanında salata ile tüketilebilir. Ya da bir sebze yemeği, yanında çorba ve yoğurt tercih edilebilir. Bu tarz bir beslenme oldukça yararlı olacaktır. Akşam yemeğini hafif ve erken saatlerde yiyenler, kilolarını korumakta da sorun yaşamayacaklardır.

Akşam yemeğini daha geç saatlerde, örneğin 21.00 gibi yemek zorunda kalan kişiler, saat 17.00-18.00 gibi bir ara öğün yapmalıdırlar. Bu öğünü geç yiyenler daha çok hafif gıdalar tüketmelidir. Örneğin bir sebze ve salata ya da bir meyvenin yanında yoğurt tercih edenler, zayıflamakta bir sorun yaşamazlar. Ama bunun öncesinde mutlaka bir ara öğün yapmak, akşam yemeğinde daha az yemeyi sağlayacaktır.

Çünkü akşamüzeri saat 18.00-19:00 gibi kan şekeri çok fazla düştüğü için, bu saatlerde bir ara öğün tüketmeyenler, akşam yemeğinde çok fazla yeme ihtiyacı duyabileceklerdir.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

İyi akşamlar ben süleyman 17 yaşındayım 83 kiloyum 1.76 boyum var beni rahatsız fazla kilo ideal kilo 70 veya 65 ben biraz bundan dışındayım zayıflama... devamı