1.MADDE;Hedefiniz  zayıflamak yerine,bedeninize ve  yaşınıza  uygun olan doğru beslenme şeklini  öğrenmek olmalıdır.Diyet kelimesi sınırlama ve yoksunluk duygusunu beraberinde getirir.Oysa kendi beslenme modelinizde  değişiklik yapmak,yeni alışkanlıklara uyum sağlamaya çalışmak daha doyurucu,yapılabilir ve kalıcı bir tutum haline dönebilir.O zaman diyet yapmak  fikrinden vazgeçin.Beslenme tipinizi,alışkanlıklarınızı  gözden geçirin.Bunun için her gün  yediklerinizi,miktarlarını  ve yemek saatlerinizi  yazın.Nerelerden hata yaptığınızı,hangi alışkanlıkların size uygun olmadığını tespit etmek için bir beslenme uzmanından yardım almanız faydalı olur. 

2.MADDE;Uyandıktan yarım saat  içinde kahvaltı yapın.Bu hemen metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.Her sabah aynı kahvaltıyı etmeyin.Bazı günler yeme biçiminizi değiştirin.Tek yönlü beslenmek yerine farklı tatları deneyin.

Örneğin;1 küçük kase az yağlı yoğurdun içine 1 küçük yeşil elma doğrayın ve 1-2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve hafif tarçın ilave edin.Üzerine 2 adet ceviz kırıntısı eklemeyi  de unutmayın.İnanılmaz lezzetli,sağlıklı ve düşük kalorili ...

3.MADDE;Bol su içmeye başlayın.Günde 2-2,5 litre su gereklidir.Su içmek zor geliyorsa,bir sürahi suya 1  portakal ve 1 limonu iyice yıkayıp,3-4 parçaya bölerek suya atın.5-6 yaprak taze nane ilave edin.Böylece kalorisiz ama fresh,sağlıklı,yeni bir içecek yaratmış olursunuz.Buna rağmen başarılı olamıyorsanız,bitki çaylarını bol su ile demleyin ve onu tüketin. 


Diyetisyen Bahar DEMİRKIRAN

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Merhabalar annrm bugun kalca rontgeni çektirdi.sonuç kagidinda her iki İPler hafif daralmistir.minimal dejeneratif değişiklikler mevcut yaziyor.acaba ... devamı