ABD'de bazı meyve suları, içme suyu ve yenilenen içerikleriyle popüler çocuk içeceklerinde arsenik oranının federal sınırları aştığı açıklandı.

ABD'de yayımlanan ve birçok farklı kategoriden ürünü test eden güvenilirliği yüksek aylık dergi, ''Consumer Report (Tüketici Raporu)''un ürün deneme grubu tarafından 88 örnek üzerinde yapılan analizde 5 elma ve 4 üzüm suyunda yasal sınırları aşan arsenik tespit edildiği bildirildi.

İçme suyu için federal standartların belirlendiği ancak meyve suları ve diğer içecekler için böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi. Grup, çocukların beslenmesinde temel dayanak olan meyve sularının arsenikle birleşmesi halinde savunmasız çocuklarda bazı kanser türlerinin oluşmasında etken olabileceği belirtildi.

Analizde elde edilen bulguların internet üzerinden yayımlandığı, konuyla ilgili makalenin ise ''Tüketici Raporu''nun Ocak 2012 sayısında yer alacağı kaydedildi.

Meyve Suyu Ürünleri Derneği'nde çalışan toksikolog Gail Charnley ise üreticilerin meyve sularını içeriği güvenli bir şekilde sattığını söyledi.

Charnley ayrıca, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından belirlenen güvenli meyve suyu üretimini konuşmak için gayri resmi bir toplantı yapmaya da kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Toprak, su ve havada doğal olarak bulunan arsenik, yüksek düzeyde solunursa boğazı ve akciğeri tahriş edebiliyor. Arseniğe düşük seviyede maruz kalmak ise bulantı, kurma ve deri renginde solmaya neden oluyor. Çok yüksek seviyelerde ise ölüme yol açıyor.

FDA, yıllardır meyve sularını izlerken, kurumdan yapılan açıklamada, çoğunluğu elma suyu olan içeceklerde yapılan ölçümlerde düşük seviyelerde arsenik bulunduğu ve ürün güvenliği konusunda emin olunduğu bildirildi.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz de ABD'de yayınlanan televizyon programında bazı ürünlerdeki arsenik seviyesinin yüksek olduğunu söylemişti.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı