Meyveleri Pratik Bir Şekilde Soymanın Yolları

Her öğünde tercih edilebilecek vitamin ve mineral deposu meyveler genel olarak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, enerjimizi yükseltir, sindirim problemlerimizi ortadan kaldırır ve yaşlanmayı geciktirir. Özellikle ara öğünlerde diyetisyenlerin tavsiye ettiği meyveleri daha önce hiç denemediğiniz şekilde soyarak pratik hale getirebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız meyve soyma teknikleri.

Nar

Meyveler arasında belki de en çok uğraştıran nardır. Kabuğunu sıyırıp içindeki nar tanelerini bir kaba dökmek zaman alan bir yöntemdir onun yerine çok daha kısa sürede yiyebileceğiniz bir nar soyma yöntemi biliyoruz. Öncelikle keskin bir bıçak alın ve narı 5 ayrı çizgiye bölün daha sonra ayırdığınız bölümlerin birleşme noktalarını keserek elinizle ayırın. Kaba bile dökmenize gerek kalmadan elinize alıp yiyebilirsiniz. 

Avokado

İçeriğindeki etli kısmın yumuşak yapısı nedeniyle soyarken uğraştıran bir diğer meyve de avokadodur. Zar şeklinde ince ince doğramak sizlere vakit kaybettirebilir onun yerine avokadoyu ikiye bölüm içinden kaşıkla yemek çok daha pratik bir yöntemdir.

Kivi

Kabuğunun oldukça ince bir yapısı olması kiviyi de uğraştıran meyveler listesine sokuyor. Ancak avokado yönteminde olduğu gibi kiviyi de ortadan ikiye bölüp kaşıklayabilirsiniz.

Mandalina

Mandalina, portakal veya greyfurt gibi meyvelerde soymaya nerden başlayacağınızı bilmek önemlidir. Tamamını soymanıza gerek kalmadan sadece baş ve son kısmını kesip ortasına bir çizgi çekerek açmanız yeterli. İçinden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı