Ginseng takviyeleri ginseng adlı otu tüketmek için kişinin aldığı haplar, tozlar veya başka karışımlardır. Asya ve Kuzey Amerika’nın bazı kesimlerinde bulunan Ginseng etli ama yavaş büyüyen bir kök olarak tanımlanır. Tedavi edici etkilerinin olduğu söylenir ve genel sağlığı korumanın yanı sıra bir dizi hastalık ve durumu, örneğin şeker hastalığı ve iktidarsızlığı önlemek ve tedavi etmek için tüketilir.

Tarihsel olarak ginseng, geleneksel Çin tıbbında bir yere sahiptir. Son yıllarda, batı dünyasından insanlar da otu incelemiş ve yararlı özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Çalışmalar, ginseng takviyelerinin uyarıcı olarak yararlı olabileceğine, insanların uyanık kalmasına ve daha iyi beyin işlevi yaşadıklarına yardım ettiğine dair kanıtlar çıkarmıştır. Hem fiziksel hem de duygusal stresi azaltmaya yardımcı olduğu da söylenir. Bazı çalışmalar, ginseng takviyelerinin bağışıklık sistemi için yararlı olduğunu, kişinin soğuk algınlıkları ve enfeksiyonlara direncini kuvvetlendirdiğini göstermiştir.

Bazı ginseng türleri vardır. Panax ginsengi ve Panax quinquafolius ginseng takviyelerinde en sık bulunan türlerdir. Panax ginsengine genelde Kore veya Çin ginsengi denilir. Diğer yandan, Panax quinquefolius’a genelde Amerika veya Kanada ginsengi adı verilir. İlginç şekilde, Panax sözcüğü Yunancada her şeyi tedavi eden anlamına gelen kelimeden gelir.

Ginseng takviyeleri sıklıkla genel sağlık destekçileri olarak kullanılır çünkü vücuda çok çeşitli şekillerde yararlı olduğu söylenir. Bu takviyeyi alan kişi sadece zihinsel açıklık artışı değil daha iyi fiziksel işlev deneyimler. Ginseng kişinin bütün stres türlerine daha iyi direnmesini sağlarken bütün enerji düzeylerini artırır. Bu şekilde, ot kişinin daha güçlü ve daha yaşam dolu hissetmesine yardımcı olurken onun fiziksel olarak daha iyi performans sergilemesi yardımcı olabilir.

Çökmüş bir bağışıklık sistemi kişi çeşitli sağlık koşullarına açık halde bırakabilir. Ginseng, bağışıklık sisteminin formda kalmasına yardımcı olabilir. Örneğin, düzenli olarak ginseng takviyeleri alan kişi daha seyrek soğuk algınlığı geçirir ve gribe ginseng almayanlardan daha az yakalanır. Benzer şekilde, düzenli olarak ginseng takviyesi alan biri soğuk algınlığına yakalandığında hastalığı daha kısa sürede atlatır. Bazı çalışmalar, ginsengin şeker hastalığı olan kişilerde açlık kan şekeri değerlerini iyileştirebildiğini bile göstermiştir.

Ginseng takviyesiyle ilişkili bazı yan etkiler vardır. Bazı kişiler bu otu alırken normal kalp ritimlerinde değişim yaşayabilirler. Başkaları ginseng alırken uykusuzluk, kaygılılık, baş ağrısı ve hazımsızlık yaşayabilirler. Sağlık risklerinden kaçınmak için bir kişi bunu veya başka bir bitkisel takviyeyi almadan önce doktoruna danışmalıdır.

İLGİLİ MAKALE

Ginseng özü nedir?

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Boy uzatmak için yetişkin takviyesi var mıdır? Varsa nedir almak istiyorum boyumun kısalığı psikolojimi bozuyor artık hocam 20 yaşındayım 🥲 ... devamı