Yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı insanlar, üç gün boyunca az dozda (bir tabak ıspanaktaki ya da birkaç pancardaki miktara eşit) inorganik nitrat aldıktan sonra kondisyon bisikletini kullandıklarında daha az oksijen tüketiyorlar.

Araştırmacılar, bu sonuçların, meyve ve sebzelerin (özellikle yeşil yapraklı sebzelerin) sağlıkla ilgili olarak iyi bilinen faydaları bakımından bir açıklama sunabileceğini söylüyorlar. Araştırmacılara göre nitrat, performansı iyileştirmiştir çünkü hücrelerimize enerji veren mitokondrilerin etkinliğini artırmıştır.

İsveç’te Karolinska Enstitüsünde araştırmacı olan Eddie Weitzberg şöyle diyor: “Meyve ve sebzeler açısından zengin beslenmeerin kardiyovasküler hastalıkları ve diyabeti önlemeye yardımcı olabileceğini biliyoruz, ama aktif besin öğeleri belli değildir. Bu durum, inorganik nitratın bu faydaları açıklayabileceğini gösterir.”

Araştırmacılara göre, yakın zamana kadar, nitratın, herhangi bir besinsel değeri olduğu düşünülmüyordu, hatta bazıları bu maddenin toksik olabileceğini ileri sürüyordu.

Ama bu araştırmacılar daha önceki bir araştırmada, besinlerdeki nitratın ağzımızda bulunan yararlı bakterilerin yardımıyla nitrik okside dönüşebileceğini göstermişlerdir. Nitrik oksidin tansiyonu düşürmek için kan damarlarını açtığı uzun zamandır biliniyor.

Yeni araştırma, bu faydaların yanı sıra, nitratın, mitokondrilerin etkinliğini de artırdığını göstermiştir. Normal olarak, bazı proteinlerin düşük düzeyde olması, hücresel enerji merkezlerinin geçirgen olmasına yol açar. Weitzberg şöyle diyor: “Mitokondriler normalde tam olarak etkin değildir. Hiçbir makine tam etkin değildir.” Araştırmacılar, nitratların, mitokondrileri daha az geçirgen hale getirmiş olabileceğini söylemişlerdir.

Araştırmacılara göre, sonuçlar, nitrat miktarının artmasının anında bir etkisi olabileceğini gösterse de, uzun dönemler boyunca yüksek düzeyde inorganik nitrat tüketen kişilerde neler olabileceği henüz belli değildir.

Weitzberg, araştırmacıların, artan nitratın faydaları olup olmadığını anlamak için, bundan sonra bu deneyi, diyabet ve kardiyovasküler hastalık dahil olmak üzere mitokondriyal işlev bozukluğuyla ilgili sağlık sorunları olan kişilerde tekrarlayacaklarını söylemiştir.

Araştırmacılar, bu araştırmaya göre, etkili ağız gargaralarının bir dezavantajı olabileceğini de söylemişlerdir. Weitzberg şöyle diyor: “Nitratın azalmasında ilk adım olarak ağızdaki bakterilere ihtiyacımız vardır. Eğer güçlü bir ağız gargarası kullanırsanız ya tükürürseniz (tükürüğünüzü yutmak yerine) inorganik nitratın etkilerine engel olabilirsiniz. Eğer bu sistemin çalışmasını istiyorsanız, bize göre, güçlü ağız gargaraları iyi değildir.”

 

Op. Dr. Yeşim YERÇOK

Orta parmagin vaijanaya 1 kere girip cikmasiyla kizlik zari bozulur mu hocam cevabinim benim icin cok onemli simdiden tesekkur ederim... devamı