Mutfak Aletleri

Bu aletlerle hemen hemen her sağlıklı tarifi hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir mutfak donatmak hem göz korkutucu hem de pahalı görünür. Ama öyle olmak zorunda değil.

İşte size ailenizi beslemek ve sağlıklı yemek tarifleri hazırlamak için gereken mutfak gereçlerinin bir listesi. Bu listede, sizi şaşırtacak bazı aletler de olabilir!

 

Ucuz Aletler

Küçük ve daha ucuz aletlerle başlayalım:

 1. Yapışmayan Kızartma Tavaları ve Tencereler

Yapışmayan tavalar, hafif yemekler pişirmek için şarttır. Yapışmayan kaliteli tavalar kullanırsanız, yemeklerin tavaya yapışmasını önlemek için çok daha az yağ gerekir. Daha ziyade, kalın ve sapları ısınmayan tavaları tercih edin ve indirimdeyken satın almaya çalışın.

 1. Karıştırıcı ya da Mutfak Robotu

Sos hazırlarken, bazen, malzemeleri karıştırmak ve sosun pürüzsüz olmasını sağlamak için biraz yardıma ihtiyacınız olur. İşte o zaman karıştırıcıyı ya da mutfak robotunu çıkarırsınız. Ayrıca bunları, taze ya da dondurulmuş meyveli içecekler, öğütülmüş keten tohumu, az yağlı süt ürünleri yapmak için de kullanabilirsiniz.

 1. Elektrikli Tencere

Bazen servis yapmak ya da yemekleri sıcak tutmak için ikinci bir elektrikli tencerenin işe yaradığı durumlar oluyor (barbekü yapmak, küçük partilere yiyecek içecek hizmeti sunmak gibi). Kışın, sabahları makarna sosu, etli ve sebzeli sulu yemekler yapıp bunları tüm gün elektrikli tencerede yavaş yavaş pişmeye bırakabilirsiniz. Yemek vakti geldiğinde hem yemek hazır olur hem de evin içi güzel bir kokuyla dolar.

 1. Sebze ve Meyve Doğrayıcı

Artık yemeklerinizi sağlıklı bir şekilde pişirdiğinize göre, bu aleti yemeklerinize katacağınız tüm sebzeler için kullanabilirsiniz. Hafif yemekler pişirirken, lezzeti artıran, ama yağ ve kalori içermeyen malzemeler kullanılır. Bu sağlıklı malzemelerin çoğunun doğranması gerekir (soğan, dolmalık biber, taze otlar, kabuklu yemişler vb). Bu doğrama aletleri, besinleri, parmağınızı kesmeden ya da gözleriniz yaşarmadan doğramanızı kolaylaştırır (çünkü bu aletle soğan doğrayacağınız zaman, soğanı kapalı bir bölmeye koyarsınız).

 1. Yağ Spreyi

Çoğu zaman yemeğin üstünün pembeleşmesi ve çıtır çıtır olması için az miktarda yağa ihtiyacınız olur. Bu spreyler, yemeğin üstünü ya da tavayı tamamen yağlamak yerine az miktarda zeytinyağı ya da kanola yağı kullanabilmenizi sağlar. Yağ spreyini marketten alabilirsiniz, ama bittikten sonra kutusunu çöpe atmanız gerekir. Bir diğer seçenekse yeniden doldurulabilen spreylerden almaktır.

 1. Plastik ve Esnek Kesme Yüzeyi

Bu esnek, ince, plastik doğrama yüzeyleri, meyveler, sebzeler, soğan ve otlar gibi tüm malzemelerde harika sonuç verir. Malzemeyi doğrama yüzeyinde doğrayın, bu yüzeyi doğranmış malzemelerle birlikte kaldırıp içindekileri kaseye ya da tencereye kolayca dökün.

 1. Et Tokmağı

Bunları, yağsız etleri yumuşatmak ve kemiksiz, derisiz tavuk göğüslerini düzleştirmek için kullanabilirsiniz. Tavuk yemeklerinin çoğunda tavuğun göğüs kısımlarını düzleştirmek gerekir. Bu şekilde, tavuğun her tarafı eşit miktarda pişer ve yemeğin yanma olasılığı daha az olur.

 1. Mikrodalga Sebze Pişiricisi

Sebzeleri pişirmenin en kolay ve en faydalı yollarından biri mikrodalgada hafifçe pişirmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu bu buhar makinelerini kullanmaktır. Bunların bazıları kapaklı bir tava şeklinde yapılmıştır. Sebzelerin üstüne sadece biraz su koyarsınız, kapağı kapar ve pişirirsiniz. Diğer kap türlerindeyse, sebzeler ayrı bir bölmede suyun üstünde yer alır. Her iki yöntem de harikalar yaratır.

 1. Ekmek Makinesi

Yarı kepekli, tarçınlı sandviç ekmeklerinizi, pizzanızı ya da ekmek hamurunuzu yapmak için kolay bir seçeneğinizin olması güzeldir. İstediğiniz yağ türünü, istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz. Her tarif için yarı kepekli un kullanabilirsiniz. Ekmeği ya makinede pişirin ya da hamuru yapıp fırında pişirin.

 1. Meyve Sıkacağı

Meyve ya da sebze sularını, sıkacakla hazırladığınız zaman, şeker ya da tuz miktarı konusunda endişelenmeniz gerekmiyor.

 1. Turunçgillerin Kabuklu Kısımlarını Çıkarmak İçin El Aleti

Bir ucunda yaklaşık beş küçük kesme deliği vardır. Bunlar, aleti limon ya da portakalın yüzeyi boyunca gezdirdiğiniz zaman meyvenin kabuğunu incecik şeritler halinde keser. Kabuğun sadece en dışındaki renkli kısmını çıkarır. İnce şekilde doğranmış bu dış kısmı keklere, pastalara, tartlara ve kreplere eklemek lezzeti artırmak için kolay ve kalorisiz bir yoldur.

 1. Silikon Fırça

Yağ spreyleri, yemeğin üstünü ya da pişirme yüzeyini hafif bir yağ tabakasıyla kaplamaya yarar. Ama bazen daha fazla yağ kullanmak ya da daha titiz bir yağlama yapmak gerekir. İşte böyle zamanlarda yağa ve bir fırçaya ihtiyacınız olur. Bazen yemeğin üstüne kalın bir sos tabakası sürmeniz gerekir. Silikon fırça yine yardımınıza yetişir. Silikon dişler birbirine yapışmaz ve bu, yemeğin üstünü sıvı bir malzemeyle kaplarken çok işe yarar. Bu fırçalar bulaşık makinesinde yıkanabilir, bu yüzden temizliği kolaydır. 300 derecelik sıcaklığa dayanıklıdır ve her durumun üstesinden gelebilir.

Pahalı Ürünler

Pahalı Ürünler

En çok gereken mutfak aletleri listesindeki daha büyük ve daha pahalı aletlerse şunlardır:

 1. Gaz Ocağı ya da Set Üstü Ocak

Isıyı, gazla daha kolay kontrol edebilirsiniz. Bu, düşük yağlı soslar yaparken önemlidir. Bu soslar, yüksek yağ içeren soslara göre pişirilirken hata affetmez.

 1. Konveksiyon fırını

Konveksiyon fırınında, yemek pişerken ısının eşit dağılması için bir vantilatör bulunur. Bu fırın düşük yağlı unlu ürünlerin yapımında özellikle kullanışlıdır. İstediğiniz dokuyu elde etmek için düşük yağlı kek ve kurabiyeleri daha az pişirmeniz gerekir. Konveksiyon fırını kullanırken, bu ürünleri yakma olasılığınız daha azdır. Test mutfağıma bir konveksiyon fırını/mikrodalga koydum. Gaz fırınımda da, bir düğmeye basarak konveksiyon ısısı kullanmanızı sağlayan bir özellik var.

 1. Izgara

Mutfak ızgaraları, dışarıda kullanılan mangallardaki gibi kömürleşme ve alevlerden dolayı kanser riski olmadan, etlere mangalda yapılmış gibi bir görüntü ve lezzet verir. Bunların birkaç değişik türü vardır: İç mekan/bahçe ızgaraları; daha süslü olan ocak üstü ızgaralar ve yeni bir ocakla birlikte satılanlar.

 1. İyi bir Mikser

Eğer yemeklerinizin çoğunu evde kendiniz pişirmeye çalışıyorsanız, iyi bir miksere ihtiyacınız vardır. Böylece unlu ürünleri, patates püresini vb kendiniz yapabilirsiniz. Beni yanlış anlamayın, daha ucuz bir el mikseri de bazı yemek tariflerinde işe yarayacaktır. Ama çırpma takımı olan bir miksere sahil olmak güzeldir. Ayrıca bu mikser, ekmek hamuru ya da çok kalın kurabiye hamurunu durmadan karıştırabilecek kadar güçlü. Daha güçsüz olan el mikserlerinin bazılarıysa bu tür işlerde bozulabilir.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Dün akşam Arkadaşlarla mutfakta calisırken kaydim,sıcanlan anlamadim ama eve grlince ardığını bu sabah üstüne basamadığımı söylemek istiyorum napmalıy... devamı