Arzuladığınız kiloya ulaştığınızda, bunu başarı ile korumak için çabalarınızda pozitif bir yaklaşım oldukça önemlidir. Kalıcı olarak kilo vermek için, zaman içerisinde daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye kararlı olmanız gerekir.

Kilo vermeden önce sahip olduğunuz o sağlıksız yeme alışkanlıklarına geri dönmeyin.

Kilonuzu kontrol etmek imkânsız bir görev değildir. Yediklerinizi yaptığınız egzersiz miktarı ile dengelemek yeni kilonuzu korumanızda size yardımcı olacaktır.

Verdiğim Kiloları Geri Almayı Nasıl Önleyebilirim?

Aşağıdaki önerileri aklınızda tutun:

  • Öğün atlamayın. Öğün atlamak metabolizmanızı yavaşlatır. Ayrıca öğün atlamak günün ilerleyen saatlerinde fazla yemenize neden olabilir.
  • Haftada bir kez kilonuzu kontrol edin. Kilonuzu gözlemlemek bilinçlenmenizi sağlayarak kilo alımınızı durdurmanıza yardımcı olacaktır. Kıyafetlerinizin üzerinize oturuşundaki değişiklikleri her zaman fark edemeyebilirsiniz. Sağlıklı yediğinizden emin olmak için doğru bir gıda günlüğü tutun. Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi not edin. Dürüst ve doğru olun; aksi takdirde günlük size gerektiği kadar yardımcı olmaz. Gıda günlüğü yüksek kalorili gıdaların ne zaman gerektiğinden daha fazla sıklıkta diyetinize dâhil olduğunu fark etmenize yardımcı olur. Egzersizlerinizin zamanını (ve süresini) not almak ayrıca trendlere göz atmanıza da yardımcı olacaktır. Aynı gıdaları tüketmenize rağmen egzersiz yapmayı bıraktığınız için kilo mu alıyorsunuz?
  • İhtiyacınız olan tüm besin değerlerini almak için çeşitli gıdalar tüketin.
  • Tam tahıl, meyve, sebze ve yağsız protein kaynaklarını diyetinize dâhil edin.
  • Her gün bol miktarda aktivite yaptığınızdan emin olun. Fiziksel aktivite kilo almayı engellemenin ön önemli yönlerinde birisidir. Bu nedenle her gün aktif olmak için elinizden geleni yapın.

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

merhabalar 1,5 senelik bir sürede ideal kilomdan 5 kilo kadar sapmışım. kilo vermek istiyorum fakat zaten öğünlerde aşırı yemiyorum benim sorunum akşa... devamı