Artık hangi yiyeceklerin faydalı, hangilerinin zararlı olduğuna yetişmek mümkün olmuyor. Yiyecekler hakkındaki bilgiler sürekli değişiyor. Ama, sağlıklı sanılan bazı yiyeceklerin zararlarının olabileceğini, faydaları bilinmeyen yiyeceklerin yabana atıldıklarını da biliyoruz. 

Meyve püresi
Evde yapılan, sütlü, bol yeşillikli, soğuk meyve püreleri ve suları sağlıklı mı? Evet. Ama hazır alınan veya gittiğiniz mekanlarda yapılanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Çünkü bu ürünlerin içerisinde fazladan şeker eklenir. Aslında buna gerek yoktur çünkü meyvelerin içerisinde yeterinde şeker bulunmaktadır. Fazladan şeker, fazla kalori demektir, bu da kilo almanıza sebep olur. Eğer yine de içeceğinizi tatlandırmak istiyorsanız biraz bal ekleyebilirsiniz. Balın kıvamını iyi ayarlamanızı tavsiye ederiz çünkü bal da kalorili bir yiyecektir.

Granola
Özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen kuru meyve ve yemişlerden oluşan tahıllar sanıldığı kadar faydalı yiyecekler değildir. Kalorileri oldukça azaltılmış olan bu yiyeceklerin içerisinde yeteri kadar protein ve lif bulunmadığı için sizi tatmin etmemeleri normaldir. Bunların yerine yulaf ezmesi yemeyi tercih edin.

Mafin kek
Kepekli olan mafinler bile çok sağlıklı değildir. Sağlıklı olan mafinler elbette vardır ama bulmak gerçekten çok zordur. İçlerinde oldukça az miktarda protein ve lif bulunur ve sizi öğle yemeğine kadar bile tok tutamaz.

Diyet yoğurt
Eğer yiyeceklerinizden birini yemeyi bırakırsanız, genellikle yerine bir şey eklemeniz gerekir ve eğer listeden çıkarılan şey yağ ise, eklenen şey şeker olur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tam yağlı veya yağı azaltılmış yoğurtlar, diyet yoğurtlara göre daha faydalı. Bu yüzden siz de tam yağlı yoğurt tüketmeye özen gösterin.

Sezar salata
Bütün salatalar aynı değildir, bu yüzden bütün salatalar sağlıklı da değildir. Örneğin sezar salata diğer salatalara göre daha kalorili ve yağlıdır. Çünkü içerisinde bir çok sos, parmesan peyniri ve ekmek parçacıkları bulunur. İçinden bazı malzemeleri çıkararak daha sağlıklı bir hale getirmek tabi ki sizin elinizdedir.

Sebzeli cipsler
Sebzeli cipsler genelde patatesli olur. Bazılarının renginin yeşil olması, faydalı bir şey yediğinizi düşündürerek sizi yanıltabilir. Ayrıca içine fazladan tuz ve yağ eklenmiş, kalorili patates cipsleri yerine, haşlanmış patates yemeyi tercih edebilirsiniz.

Meyveli yoğurt
Eğer meyveli yoğurtları tatlı niyetine yiyorsanız devam edin, ama eğer faydalı olduklarını düşündüğünüz için yiyorsanız durun. Çünkü meyveli yoğurt yemek, dondurma yemek ile neredeyse eşittir.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı