Kış ayları bulaşıcı hastalıkların en çok görüldüğü süreçtir bu yüzden vücudumuzu hastalıklara karşı savunmasız bırakmamak için dengeli bir beslenme programı uygulamalıyız. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran vitaminler ve mineraller açısından zengin besinleri tercih etmeli kalorisi yüksek ama besin değeri düşük gıdalardan uzak durmalıyız. İşte sizler için hazırladığımız bağışıklık sistemini güçlendiren besinler;


C vitamin kaynağı Meyveler

Portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi C vitamin açısından zengin besinleri tüketmek bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir.


Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Vücudun günlük ihtiyacı olan 2,5 lt su kış aylarında ihmal edilir ancak hastalıklara karşı vücudun savunmasız kalmaması için su da önemli bir gıdadır hatta içerisine limon veya zencefil ekleyerek daha etkili hale getirebilirsiniz.

Prebiyotikler

Yoğurt, ayran ve kefir gibi prebiyotikler yapılan araştırmalara göre hastalıklara karşı oldukça etkili birer önleyici bu yüzden günde en az bir kase yogurt veya bir bardak ayran/kefir içmeyi unutmayın.


Süt ve Süt Ürünleri

Protein açısından zengin besinleri tüketmek metabolizmanın düzenli çalışması için gereklidir aynı zamanda kas/doku onarımı için de önemli olan protein gün içerisinde en çok süt ve süt ürünlerinde bulabilirsiniz.


Çinko Açısından Zengin Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren, zihinsel fonksiyonları düzenleyen, vücudun kendini iyi hissetmesinde ve rolü olan çinko et, süt, yumurta, karaciğer ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur.


Güçlü Antioksidan İçeren Yeşil Çaylar

Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil çayları günde bir bardak tüketerek hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Merhaba doktor bey Sag böbrek toplayici sistem grade 1 ektazik görünümdedir ne demek ?... devamı