Çocuklarda beyin ve zeka gelişimi açısından gerekli olan vitaminler, özellikle A vitamini, B1 vitamini, B6 ve B12 vitaminidir. Çocukların yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi sağlanarak, bütün bu vitaminleri almaları da sağlanmış olur. Bunun için çocuklar her gün mutlaka bir iki porsiyon süt ve yoğurt tüketmelidir. Çocuğun kahvaltıda yumurta ve peynir yemeye mutlaka alıştırılması gerekir. Bu gıdalar hem kalsiyum ve mineraller hem de vitaminler açısından çok zengindir. Yanı sıra çocukların meyve ve sebze yemeleri çok önemlidir. Ara öğünlerde meyve tüketmek, çocuklarda alışkanlık haline getirilmelidir. Keza salata tüketmeye de alıştırılmaları gerekir. Çocukların sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için, bu gıdaları mutlaka tüketmeleri sağlanmalıdır.

Çocukların beyin ve zeka gelişimleri açısından aynı şekilde B12 vitamini almaları da çok önemlidir. Bu vitamin hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Çocuk yeterince et, süt, tavuk tükettiği koşullarda, yeterince B12 vitamini de almış olur. B12 vitamini sadece beyin değil, hafıza gelişimi için de çok önemlidir. Çocukların beyin gelişimi için vitaminler dışında akla ilk gelen gıdalar, balık, balık yağı ve ceviz olmaktadır. Haftada 2-3 kez çocukların balık tüketmesi sağlanmalıdır. Özellikle balık ve cevizde bulunan omega 3 yağ asitlerinin beyin gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Prof.Dr.Kaan Aydos:Bizim de 7 yıldır çocuğumuz olmuyor.2 kere tüp bebek başarısızlığı var.Benim spermlerin grade 4 kalitesinde olduğu ve bu yüzd... devamı