Kilo vermek istediğinizde ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur; dengeli beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz. Ancak bunları denediğiniz halde hala istediğiniz ölçüde kilo veremediyseniz bir de sizler için hazırladığımız tuhaf yöntemleri deneyin.

Nane
Yapılan birçok araştırma nane koklamanın açlık hissini bastırdığı yönünde aksi iddialar da olsa teorimizi kanıtlayan husus nane kokusunun insanlara psikolojik olarak kendilerini huzurlu hissettirmesi bu da kalorili besin tüketme ihtiyacını en aza indirger.

Tabağınızın Rengi
Daha önce tabağınızı diğer herkes gibi kendi zevkinize göre seçtiğinizi biliyoruz  ancak seçtiğiniz rengin aslında sizi daha çok yemeye teşvik edebileceğini biliyor muydunuz? İştah açıcı bir renk olduğu söylenen kırmızı rengi tabağınızda olduğu sürece sorun yok zira geçtiğimiz ay yapılan bir araştırmaya göre kırmızı renkli bir tabakta yemek yediğiniz takdirde daha kısa sürede doyuyorsunuz.

Nakit Ödemek
Tuhaf bir yöntem daha! Kredi kartlarının sunduğu ödeme kolaylıkları sayesinde market alışverişlerinde ihtiyacınız olmayan gıdaları almaya daha meyilli olursunuz. Bu nedenle nakit harcamalar yapmaya özen gösterin bu sizlere uzun vadede kilo verdirecektir.

Isıtıcıyı Kapatın
Yapılan araştırmalara göre odasında kalorifer veya klima açıkken uyuyan insanlar kapatanlara oranla daha az kalori yakıyor. Yapmanız gereken tek şey uyuyana kadar ısınmasını bekleyin ve uyuyacağınız zaman kapatın.

Dolap Alışverişi
Dolabınızı yeşil, turuncu ve kırmızı ağırlıklı sebze ve meyvelerle doldurup kendinizi aç hissettiğinizde dolabı açıp seyredin. Sağlıklı bir yemek hazırlamak kaçınılmaz olacaktır.

Masanızı Düzenleyin
Çalışma esnasında bir şeyler atıştırmak hepimizin zevk aldığı bir alışkanlıktır. Ancak eğer masanız düzensizse daha çok kalorili yemekler tercih etme ve daha çok yeme eğiliminiz artar bu nedenle çalışma alanlarınızın düzenli olmasına özen göstermelisiniz.

Nefes Egzersizi Yapın
Ofiste, evde veya dışarda rahatlıkla uygulayabileceğiniz nefes egzersizleri hem açlığınızı yatıştırır hem de kilo vermenize yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey yavaş yavaş derin nefesler almak ve bunu gün içerisinde birkaç kez tekrar etmek.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı