Kimi insanlarda kış aylarında iştah artışı gözlemlenirken kimi insanlarda da bu durum yaz aylarında gerçekleşir. Kontrolsüz kilo alımına özellikle yaz aylarında dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan beslenme uzmanları, artan sıcaklıklarla birlikte tüketilen aşırı yağlı yiyeceklerin kalp rahatsızlıklarını tetikleyebileceğini söylemektedirler. Peki, iştahı kontrol etmenin yolları yok mudur? Yapılan araştırmalara göre bu yöntemler arasında en etkili olan iştahı kontrol eden yiyecekleri tüketmek. İşte sizler için hazırladığımız o yiyeceklerin listesi;

Elma
Bir büyük elma sadece 116 kaloridir ve içeriğinde A, B6 ve C vitamini bulundurur. Bunlara ek olarak aynı zamanda protein ve lif yönünden de zengin bir besin olan elma iştahı kontrol eden yiyecekler arasında yer alır.

Avokado
İştahı kontrol eden yiyecekler arasında beslenme uzmanlarının en çok tavsiye ettiği meyvelerden biri olan avokado içeriğinde yüksek oranda lif ve protein bulundurur. Aynı zamanda A, B6 ve C vitaminleri yönünden de zengin olan avokado tokluk hissi vererek kilo kaybını destekler.

Siyah Çikolata
Siyah çikolatanın içeriğinde yüksek oranda protein ve lif bulunur. Bu da aşırı miktarda tatlı tüketme isteğinizi kontrol ederek daha az yemenizi sağlar. 

Yumurta
Yüksek oranda protein içeren yumurta tok tutan yiyeceklerin başında gelir. Beslenme uzmanları tarafından özellikle kilo vermek isteyenlere tavsiye edile yumurta kalorisi düşük olmasına rağmen besin değeri yüksek olan bir gıdadır.

Yulaf
Lif ve protein yönünden zengin olan bir diğer gıda da yulaftır. İçeriğinde A ve B6 vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri yulafı oldukça değerli kılar. Hem tok tutup hem de sindirim sorunlarını ortadan kaldıran yulafı her gün bir kase tükettiğiniz takdirde kısa sürede kilo verebilirsiniz. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

23 yasindaki oglum ozellikle stersliyken sürekli öksuruyor midesi cok hashas yiyeceklere karsi cok tepkili zaman zaman öksürurken kusuyor ve bu duru... devamı