Yeni bir çalışma anneleri yaşamları boyunca sürekli olarak çalışan çocuklarda vücut kütle endeksinin anneleri daha az çalışan çocuklara oranla daha yüksek olduğunu gösterdi; fakat bu çocukların genel sağlığı diğer çocuklara oranla daha kötü değildir.  

Çalışma, ortalama boydaki çocukların annelerinin çalıştığı her beş ay için büyüme çağındaki çocukların genellikle aldığının ötesinde ekstra yarım kilo kazandığını gösterdi. Etki kümülatifti – anneleri daha fazla çalıştıkça çocuklar daha fazla kilo aldı.

Amerikan Üniversitesinde yardımcı doçent olan çalışma araştırmacısı Taryn Morrissey “Daha önceki çalışmalar haftalık çalışma saatleri ve çocukların vücut kütle endeksi arasındaki ilişkiyi incelemiştir” dedi. “Burada biz bir adım daha öne gittik ve çalışmanın kümülatif etkilerini ölçmek için annenin çalıştığı toplam yıl sayısına baktık.”

Bununla birlikte çalışma bu çocukların çoğunun yüksek obezite riski ile karşılaşmadığını ve diğer çocuklara oranla daha sağlıksız olmadığını gösterdi.    

Morrisey "Çocuğunuzun vücut kütle endeksi yüksek ama buna rağmen kabul edilebilir aralıkta olabilir” diyor.  Aslında araştırmacılar sadece en büyük çocuklar arasında  - altıncı sınıf – oldukça yüksek oranda vücut kütle endeksi ve daha yüksek obezite ihtimali gördü. Araştırmacılar bunun nedeninin muhtemelen daha büyük çocukların genellikle daha bağımsız olması ve bu çocukların zaman kullanımı ve gıda seçimi üzerinde daha az yetişkin denetimi olması olduğunu söyledi.   

Araştırmacılar ülke çapında üç, dört ve beşinci sınıftaki 990 çocuk üzerinde çalışma yaptı.

New York Columbia Üniversitesinde anne ve çocuk gelişimi konusunda araştırmalar yapan ve bu çalışmada yer almayan Dr. Jul Han çalışmanın genel olarak anneler ev dışında çalıştığında çocuklarda önemli zarar verici etkiler ortaya çıkmadığını gösterdiğini söyledi.

Han “Bence bu aslında tam zamanlı olarak çalışan annelere güven verici bir mesaj gönderiyor” dedi. “Veriler vücut kütle endeksinin artabileceğini ve bunun kötü olduğunu gösterse de aynı zamanda bu çocuklar önemli derecede dezavantajlı bir pozisyonda değildir.”

Han “Evinizden ayrılır ayrılmaz veya çocuğunuzu bebek bakıcısına bırakır bırakmaz çocuğunuz obez olmaz. Anneler çalışma konusunda kendilerini suçlu hissetmemelidir” dedi.

Araştırmacılar aynı zamanda gece vardiyası gibi standart saatlerde çalışmayan anneleri de inceledi ve bunun çocuğun kütle vücut endeksini önemli ölçüde etkilemediğini ortaya koydu.  Çocukların fiziksel aktivitesi, denetim altında olmadan geçirilen zaman ve TV başında geçirilen zaman da anneler işteyken çocukların vücut kütle endeksinin yüksek olma ihtimalini açıklamadı.  

Morrissey çalışmasının sonuçlarının çocuğun kilo ve genel sağlığını etkileyen birçok faktörden sadece bir tanesini gösterdiğini söyledi.  

Morrissey "Hiçbir çalışma çocuklarda obezitenin açık delil olarak tek bir faktörü olduğunu göstermemiştir.” Dedi.

"Bununla birlikte bu çalışma annenin çalışmasının dışında çocuğun sağlığını etkileyebilecek faktörler açısından yeni sorular doğurmuştur. Ayrıca çalışan annelerin sağlıklı bir ev ortamını koruyabilmesi için uygulanacak politikalar, okuldan sonra çocuk bakımı ve taze yiyeceklere yönelik de yeni sorular ortaya çıkmıştır.”

Çevrenizdekileri bilgilendirin: Anneleri yaşamlarının büyük bir bölümünde çalışan çocuklar fazla kilo alma riski ile karşı karşıya kalabilir. 

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

ben 28 yaşinda 2 cocuk annesiyim ama azda yesem cok kilo alıyorum artıkkendimden nefret eder oldumne olur yardım edin... devamı