Yaz ayları çok çeşitli taze sebze ve meyveleri yiyerek geçer. Sıcak günlerde daha hafif yeme ihtiyacı da bu yönelimimizi destekler. Sonbahar ise yaprakların döküldüğü, taze seçeneklerin azaldığı bir dönem gibi gelse de aslında sonbaharın besleyici meyveleri oldukça yararlı atıştırmalıklar sunar. Bunları tüketerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de açlığınızı faydalı bir şekilde yatıştırabilirsiniz.

Güz mevsiminin müjdeleyicilerinden biri elmadır. Çok çeşitli renkte ve tatta elmalar herkesin zevkine hitap eder. Elmanın çözünebilir lif ve C vitamini içeriği yüksektir, bu da mükemmel bir atıştırmalık olmasını sağlar. İyi elma seçmek için tutunca sıkı hissedilenleri, çürüğü eziği olmayanları aramalısınız. Evde taze tutmak içinse serin ve kuru bir yerde saklamanız gerekir. Elmalar etilen adlı maddeyi salgılarlar, bu da meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırır. Elmayı avokado, muz, turunçgil meyvelerin yanında saklarsanız bunların daha çabuk çürümesine neden olacaktır.

Sonbaharın besleyici meyvelerinden bir diğeri armuttur. Armudu alırken sıkı olanları seçmeniz daha sonra evde bekleterek yemeniz tavsiye edilir. Armutlar yukarıdan aşağıya olgunlaşırlar dolayısıyla tepesini sıktığınızda hafifçe eziliyorsa olgunlaşmış demektir. Bir kere bu yumuşaklığa geldi mi dolaba atarak daha fazla olgunlaşmasını yavaşlatabilirsiniz. Armudun içinde pektin adlı kompleks karbonhidrat bulunur, bu da bağışıklık sistemini canlandırır, detoks etkisi yapar ve mide bağırsak kanalını düzenler. Armut vücutta şeker emilimini düzenlemeye de yardımcıdır.

Trabzon hurması bu mevsimin bir diğer özel meyvesidir. Bolca vitamin, mineral ve antioksidan içerir ancak buruk tadı herkes için olmayabilir. Yine de içeriğindeki beta karoten ve likopen maddeleri için tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Sonbaharın besleyici meyvelerinden biri de üzümdür. Evet, yaz boyunca üzüm tüketiriz ancak birçok üzüm türü en zengin tadına sonbahar aylarında erişir. Ayrıca yılın geri kalanından daha fazla çeşit bulabilirsiniz. Üzüm iyi bir K vitamini, C vitamini, antioksidan ve resveratrol kaynağıdır. Resverastol cildin genç görünmesinden kalbin sağlığını korumaya kadar çok çeşitli etkileri olan enflamasyon karşıtı bir maddedir. Üzümleri çiğ tüketebilir ya da dondurucuya atarak sene boyunca farklı tarifler için kullanabilirsiniz. Tükettiğiniz üzümler dolgun ve sıkı olmalıdır. Seçerken yumuşamamış ve buruşmamış olduklarına emin olun. Özellikle de dondurup saklamayı düşünüyorsanız.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı