Stresle Nasıl Baş Edilir?

Büyük şehirlerin vaat ettiği güzellikler dışında hava kirliliği, nüfus yoğunluğu, trafik sorunu, çarpık kentleşme gibi problemler stres ve öfke gibi duyguları beslemektedir. Böylesine bir kaosun içerisindeyken her geçen gün bireylerin sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalması güçleşmektedir. Peki, gün içerisinde tüm bu problemlere aldırmadan stres yönetimi yapmanızı kolaylaştıracak 6 besin nedir?

Kuruyemişler

Gün içerisinde kan şekerinizi dengede tutacak ara öğünler stres yönetiminde önemlidir çünkü açlık öfke ve stresi tetikleyebilir. Ara öğün olarak E vitamini ve magnezyum açısından zengin kuruyemişler açlık hissini kontrol altına alır ve vücudunuzda mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılanmasını sağlar. 

Bitter Çikolata

Çikolatanın mutlu ettiği bir gerçek! Gün içerisinde 30 gr bitter çikolata tüketerek gün içerisinde sizi strese sokan tüm problemlerden kısa bir süreliğine uzaklaşarak çikolatanın tadını çıkarın.

Kivi

Etkili bir antioksidan olan kivi vücuda alınan toksinlerin atılmasında yer alır,  düşük kalorisi ve C vitamini açısından zengin oluşu enerjinizi ve motivasyonunuzu da arttırır. 

Yulaf

Tam tahıllı gıdalar enerji salınımının sürekliliğini sağlayarak direncinizi yüksek tutar, günde bir ölçek yulaf tüketerek stresle mücadele edin.

Omega 3

Omega 3 yağı açısından zengin balık ürünlerini tüketmek stresle mücadelede oldukça etkili bir formüldür. Diyetisyenler haftada 2 kez somon, sardalye veya ton balığı tüketmenizi tavsiye etmektedir. 

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı