Psikologlar bir çalışmada, ilişkiler, yaratıcılık veya siyaset gibi önemli değerler hakkında yazma egzersizleri yapan kadınların kilo verdiğini keşfetti. Araştırmacılar araştırmalarında, kendileri için önemli olan bir şey hakkında yazma egzersizleri yürüten kadınları, farklı bir yazma egzersizi verilen kontrol grubuyla kıyasladı.

Yazarlara göre, olumlu görüşleri kağıda dökmek bize kendimizi iyi hissettiriyor, bu da daha iyi yaşamamıza yardımcı oluyor.

Psikolojik Bilim Derneğinin dergisi olan Psychological Science’ta yayımlanan çalışmalarında araştırmacılar, 45 kadın üniversite mezununa önem sırasına göre puanlamaları için önemli değerler listesi verdi. Kadınların %58’i aşırı kiloluydu.

Kadınların yarısından onlar için en önemli olan değeri seçip 15 dakika boyunca onun hakkında yazmaları istendi. Diğer yarıdansa başkası için önemli olabilecek bir değer hakkında yazmaları istendi.

Çalışmanın başlangıcında, bütün kadınlar tartıldı, sonra 1 ila 4 ayda tekrar tartıldı. Yazma egzersizleri uygulayan kadınlar 1,5 kg verdi ama kendileri için önemli olmayan bir değer hakkında yazması istenen kontrol grubu ortalama 1,25 kg aldı.

“Kendimiz hakkında nasıl hissettiğimizin büyük bir etkisi olabilir,” diyor bir araştırmacı. “Hayalim ve araştırmamın amacı, insanların bunu kendilerine yarar sağlamak için isteyerek yapmaları,” diye eklediler.

Başka bir araştırmacı, geçmiş bir çalışmada, aynı tekniği okulda düşük performans gösteren bir grup yedinci sınıf öğrencisi arasında kullandı. Yazma egzersizlerinin öğrencinin akademik performansına yıllar sonra da yardımcı olmaya devam ettiğini keşfetti.

Araştırmacı, hayatına hangi değerlerin önemli olduğunu kendine hatırlatmak için bir anahtarlık taşıyor, bunu herkesin yapabileceğini söylüyor. Araştırmacılara göre, yazma egzersizleri “yineleyen bir süreci” tetiklediği için kadınların kilo vermesine yardımcı olmuş olabilir.

Kadınlar önemli değerlerini kağıda döktüklerinde kendileri hakkında daha iyi hissettiler, böylece daha az yiyecek tükettiler ve kilo verdiler. Çalışmanın yazarları, yazma egzersizinin herkesin kilo verme çabasında işe yarayıp yaramayacağını söylemek için daha çok erken olduğunu belirtiyorlar, ama denemekten bir zarar gelmez.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı