Hem Tok Tutan Hem de Kilo Aldırmayan Gıdalar

Yaza fit bir vücutla girmek için bahar aylarında yapılan sıkı diyetler genel olarak uzun süre aç kalmayı ve yanlış beslenmeyi tetikler. Bu da sıklıkla istenilen kiloya ulaşamama, verilen kiloların geri kazanılması ve kas kaybı gibi ciddi problemleri doğurur. Ancak besinler hakkında bilgi sahibi olunduğu takdirde bu hatalı diyetlerin neden olduğu sonuçlar ortadan kalkabilir. Eğer siz de yaza fit bir vücutla girmek istiyorsanız, hem tok tutan hem de kilo aldırmayan besin listemize göz atın;

Elma

Büyük bir yeşil veya kırmızı elma yaklaşık olarak 220 gram gelir ve içeriğinde 5 gram lif bulundurur. Sadece 116 kalori olan elma ara öğünlerinizde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir meyve çeşididir.

Havuç

Bir adet büyük havuçta yaklaşık olarak 2 gram lif bulunmaktadır. İçeriğindeki B ve C vitamini sindirim sistemi için oldukça önemlidir. 

Yulaf

Bir kase yulaf ezmesinde 16 gram lif, 26 gram protein, yüksek oranda demir, magnezyum ve kalsiyum vardır. Protein yönünden zengin olması uzun süre tokluk hissini sağlar ve içeriğindeki lif sayesinde sindirim problemlerini ortadan kaldırır.

Avokado

100 gram avokadonun içeriğinde 7 gram lif 2 gram protein bulunmaktadır. B ve C vitamini yönünden zengin olan avokado demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde kolaylıkla çiğ veya pişirerek kullanabileceğiniz avokado 160 kaloridir.

Brokoli

100 gram brokolide 2.8 gram protein, 2.6 gram lif ve yüksek oranda  C vitamini vardır. Düşük kalorili oluşu ve içeriğindeki protein seviyesi diyet yapanlar için idealdir.

Brüksel Lahanası

100 gram brüksel lahanasında 3,4 gram protein, 3,8 gram lif ve yüksek oranda C, A ve B vitaminleri bulunur. Sadece 43 kalori olan brüksel lahanasını yemeklerinizin yanında veya yoğurtla tüketebilirsiniz.

Armut

1 büyük adet armutta 7 gram lif bulunmaktadır. 131 kalori olan armut hem tatlı isteğinizi bastırır hem de açlık hissinizi en aza indirger.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

hocam bende yüz kızarması var klipsli ets ameliyatını olmak istiyorum hem degişken hem de sabit var 16 yaşındayım birde bu sizin icin sorun olur mu?... devamı