Yaz aylarında beslenme düzenimiz önemli ölçüde hafifler, bazı öğünleri karpuz-peynir ya da zeytinyağlı bir yemek yiyerek geçiririz. Sonbaharda ise havaların soğuması ve evlerimize çekilmemizle daha ağır yiyecekler hayatımıza döner. Halbuki sonbahar ayları da taze meyve ve sebze açısından oldukça zengindir. Elma, armut, mandalina gibi hem tok tutan hem de besleyici meyveler dolabımızda tekrar yerini alır. Yemeklerimizde ise sonbaharın besleyici sebzelerine yer açabiliriz.

Bunlardan ilki koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. İlginç bir şekilde tüm yaprakların sararıp döküldüğü sonbahar aslında yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek için en ideal dönemdir. Kıvırcık lahana olarak da bilinen kale son yılların en popüler sebzeleri arasındadır ve bunun da bir nedeni vardır. Kale çok iyi bir K vitamini, A vitamini, C vitamini, lif ve manganez kaynağıdır. Tüm bunlar değerli besin maddelerini almanızı sağlarken hastalıkların kol gezdiği mevsim değişimi döneminde bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Kıvırcık lahana haricinde güz aylarında birçok yeşil sebze seçeneğimiz daha vardır. Pazı, su teresi, hardal yaprağı, roka gibi sebzelerin her biri besleyicilik açısından mükemmeldir. Ayrıca sizi ağırlaştırmadan tok tutmayı sağlarlar. Bunlarla yemek yapmaya üşeniyor musunuz? O zaman blenderdan geçirerek lezzetli bir yeşil smoothie de hazırlayabilirsiniz.

Sonbaharın besleyici sebzelerinden bir diğeri pancardır. Sanılanın aksine renk renk pancarlar mevcuttur ve bunları birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Fırınlanmış, püre ve hatta çiğ şekilde bile yemek mümkündür. Pancarın içindeki çok çeşitli besin maddelerinin arasında potasyum, magnezyum, lif, fosfor, demir, A, B ve C vitaminleri, beta karoten ve folik asit sayılabilir. Pancarın içinde doğal olarak bulunan nitratlar kan damarlarını genişletir, kasların işlev göstermek için ihtiyaç duyduğu oksijeni azaltır, tansiyonu düşürür, fiziksel dayanıklılığı artırır.

Sonbaharın besleyici sebzelerinden bir diğeri ülkemizde gitgide tüketimi artan tatlı patatestir. Bu sebzeyi hem tatlı hem de tuzlu tariflerde kullanabilirsiniz. Zengin tadının yanında aynı zamanda şaşırtıcı derecede besleyicidir. Tatlı patateste karotenoid, E vitamini, potasyum ve bakır bulunur. Tatlı patatesi seçerken küçük ve orta boyda olan ama ağır hissedilenleri almalısınız. Ayrıca kullanmadan hemen önce almanız tavsiye edilir. Tatlı patates karanlık ve serin yerde saklanmalı, filizlenmiş olanlar atılmalıdır. 

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı