Hamilelikte ne kadar dikkat edilse de sağlıklı bir bebek ve doğum için belirli bir kilo alınması şarttır. Bazı kişiler bu kiloları doğumdan sonra kolayca verir ancak yine de göbek bölgesinde sarkmadan kurtulamaz. Kilolu kişilerin diyetle hızla kilo verdikten sonra da yaşadığı bu problem için egzersiz ve beslenmenin dahil olduğu çeşitli yöntemler mevcuttur.

Karın kaslarının gevşemesi, fazla deri, yağ, pelvik kemerin gevşemesi hamilelikten sonra göbek sarkmasının sebepleri olabilir. Hamilelik öncesi vücudunuza geri dönebilirsiniz, ancak bu zaman ve çaba gerektirecektir. Sadece doğum yapmak bile yaklaşık 5 kiloyu vermenizi sağlar. Hamilelikte aldığınız kiloya göre bu 5 kilo çok fazla olmayabilir ancak pelvik kemeri sıkılaştırmak ve ekstra kalorileri yakmak için belirli adımları atarak farkı görmeye başlayabilirsiniz.

Aerobik egzersizler yapmanız kalori yakmak için gereklidir. Bebeğiniz size yeterince zaman tanımıyorsa onu da egzersizlerinize dahil edebilirsiniz. Ağır ağır başlayın, sadece 1.5 kilometre yürümek bile 100 kalori yakmanızı sağlar. Bebeğinizi bebek arabasına yerleştirin ve her gün beraber yürüyüşe çıkın. Daha formda hissettiğinizde ve özgüveniniz arttığında koşuya uygun bebek arabalarını tercih edebilir, hızınızı ve kat ettiğiniz mesafeyi artırabilirsiniz. Ayrıca pilates ve yoga çalışmaları merkez yani core bölgenizi hedefler. Hamilelikten sonra göbek sarkmasından kurtulmak için merkez bölgesini sıkılaştıran egzersizleri programınızda bulundurmanız gerekir.

Ayak tabanlarınız yerde ve dizleriniz bükülü olacak şekilde yere uzanın. Nefes alın ve leğen kemiğinizi tavana doğru kaldırırken nefes verin. Sırtınızın ve omuzlarınızın hareket boyunca yerden ayrılmamasına dikkat edin. Sadece leğen kemiğiniz hareket ediyor olmalıdır. Başlangıç pozisyonuna dönün ve yapabildiğiniz kadar ya da 15 tekrardan 3 set yapın.

Sebze, yağsız süt ürünleri ve yağsız protein tüketin. Kendinizi aç bırakmayın ve öğün atlamayın. Eğer emziriyorsanız öğün atlamak göbeğin daha inatçı olmasını sağlayabilir çünkü metabolizmanız yavaşlayacaktır. Ayrıca eğer yapmıyorsanız, bebeğinizi emzirmeye başlayın. Emziren anneler genel olarak hazır mama tercih eden annelere göre kilolarını daha hızlı verirler. Oksitosin hormonunun salgılanmasından dolayı rahminiz kasılacak ve orijinal boyutlarına daha hızlı dönecektir. Ayrıca süt üretimi sayesinde günde 500 kalori fazladan harcayabilirsiniz. Hamilelikten sonra göbek sarkmasından kurtulmak için bir diğer sağlıklı öneri de gün içinde bol bol su içmek ve vücudun susuz kalmasından kaçınmaktır. Emziren annelerin su ihtiyacının arttığı akılda tutulmalıdır. 

İLGİLİ MAKALE

Göbek nasıl eritilir?

Prof. Dr. Neşet Nuri GÖNÜLLÜ

Hocam,bağırsak sarkması ameliyatı geciktirilebilir mı?... devamı